Gazintep'te tugay arazisinin imara açılmak istenmesine CHP'den tepki!
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gazintep'te tugay arazisinin imara açılmak istenmesine CHP'den tepki!

Gaziantep'te 5. Zırhlı Tugay Arazisi'nin imara açılmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Tugay Arazisi'nde parselasyon işlemi yapılmasının ardından CHP Gaziantep, harekete geçti.

Tugay Arazisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu, alanın imara açılmasıyla ilgili rant iddiasında bulunurken, CHP'nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muzaffer Ertürk ise göreve gelmeleri halinde söz konusu araziyi Kent Ormanı yapacaklarının sözünü verdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılan Tugay Arazi ile ilgili CHP İl Başkanı Reis Reisoğlu, GBB Başkan Adayı Muzaffer Ertürk, CHP Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç'in katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

  1. Zırhlı Tugay Arazisi'nde gerçekleşen basın toplantısında Reisoğlu, Ertürk ve GBB Meclis Üyesi Beyhan Külekçi, açıklamalarda bulundu.

CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu, kentin akciğer olan Tugay Arazisi ile ilgili mahkemenin iki kez plan iptali verdiğini söyledi. Bölgede bunun alanda iki yıldır ağaçların kesildiği iddiasında bulunan Reisoğlu, "Beylerbeyi'ne kadar olan alan imara açıldı. Burada amaç rant sağlamak. CHP olarak, belediyeyi aldığımızda burayı kent ormanı yapacağız" dedi.

İmara açılmak istenen alanda açıklamalarda bulunan CHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muzaffer Ertürk, üçüncü kez yargıya taşınan Tugay Arazisi'nin mahkeme süreci devam ederken parselasyon işleminin yapıldığını söyledi. Ertürk, "Tugay Arazisi gözüne kestirilmiş. Bunun nedenine gelecek olursak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en borçlu belediyesi. Bu borcu nasıl kapatacaklar, tabii ki bu alanı satarak. Sayın Fatma Şahin, billboardlarda, 2014-2024 yılları arasında 2,5 milyon metrekare yeşil alan yaptıklarını söylüyor. Parselasyon işlemi yapılan alanın büyüklüğü ise 11 milyon metrekare. 2,5 milyon metrekareyi 10 yılda yapmışlar, 11 milyon metrekareyi bir yılda bitirecekler."

Göreve gelmeleri halinde Tugay Arazisi ile ilgili planı değiştireceklerini söyleyen Ertürk, "Burayı koruyacağız, tamamen yeşil alan yapacağız. Bunların niyeti her şeyi betonarme yapıya çevirmek. Çevremize baktığımızda yata mimari olmadığını görüyoruz. Betonarme bir şehir yaratmışlar, bunlara müsaade etmeyeceğiz. Burayı imara açıp borçlarını kapatmak istiyorlar. Kimseyi düşündükleri yok, kendilerini düşünüyorlar. Müteahhitleri zengin etmeyi düşünüyorlar" dedi.

Gaziantep'in yaşanabilir bir kent olmaktan çıktığını söyleyen Ertürk, "Gaziantep'te KOAH; astım, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve akciğer kanseri gibi hastalıklar artmış durumda. Belediyeyi aldığımız zaman yeşil alanlarımızı artıracağız, asla ve asla Tugay Arazisi'nin imara açılmasına izin vermeyeceğiz. Burayı Kent Ormanı yapacağız" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Beyhan Külekçi de Tugay Arazisi'nin imara açılmasına tepki gösterdi. Külekçi, GBB Başkanı Fatma Şahin'in daha önce verdiği demeci gündeme getirdi. Külekçi, Şahin, "Nüfus yoğunluğunda Moskova ile yarışıyoruz" sözlerini anımsatarak, Tugay Arazisi'nin imara açılmasının yanlış olduğunu kaydetti.