Gaziantep'te ulaşıma zam yolda
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep'te ulaşıma zam yolda

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarında 7 lira olan biniş ücretinin, artık esnafı kurtarmadığını belirten Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, zam taleplerini dile getirdi. Çolak fiyatın 9,50 lira olması gerektiği belirtti.

2,5 milyondan fazla insanın yaşadığı Gaziantep’te ulaşım sektöründe hizmet veren esnafın sorunlarını dile getiren Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, artık zammın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Esnafın artan maliyetleri karşılayamaz duruma geldiğini belirten Çolak, “Pandemiden sonra yüzümüz gülmedi. Mazot zaten başını aldı gidiyor. Ondan önce de yarı kapasite çalıştık, araçlarımız çalışmadı. Akaryakıt, yedek parça gibi kalemler başta olmak üzere meydana gelen maliyet artışları, esnafı olumsuz etkiledi.  Esnaf zor durumda ve yeniden zam talebinde bulunmaya hazırlanıyoruz.”dedi.

 

Gaziantep’te toplu taşımada alınan 7 TL biniş ücretinin esnafı kurtarmadığını belirten Çolak, “Bizleri az da olsa kurtaracak rakam 9 ,50 TL. Öğrenciler için ise desteğin  2 TL daha arttırılmasını talep ediyoruz.”dedi.

 

Zamların esnafı çok sarstığını belirten Çolak “Yedek parça, akaryakıt gibi esnafı yakından ilgilendiren ürünlere de büyük oranlarda zam geldi. Mazot bir düşüyor, iki yükseliyor. Doların fiyatının artmasından dolayı parça fiyatları da yükseldi. 7 bine aldığımız yastık, 12 bin lira olmuş. Araçlarımız artık 10 yaşına geldi. Neredeyse bir tamire 90 bin lira para gidiyor. Sigorta poliçelerine ve vergilere yüklü zam geldi. Yılbaşında ise trafik cezalarına, harçlara zam gelecek. Hepsi üst üste geldiğinde bizlere çok büyük sıkıntılar yaratıyor. Bunlara da bir düzenleme bekliyoruz. Asgari ücrete zam gelecek elimiz yüreğimizde. Esnafa yeterince destek verilmiyor” dedi.

Zam talebinde bulunmaya hazırlandıklarını belirten Çolak, “Yılbaşında gerek destek için, gerek zam için sayın Fatma Şahin’in kapısını çalacağız. 2,5 milyondan fazla insanın yaşadığı bir şehirde 7 TL biniş ücreti esnafı kurtarmıyor. Öğrenciler için ise destek veriliyor. Ancak bu rakam da artık kurtarmıyor. Desteğin de 2 lira artırılmasını bekliyoruz” dedi.

 

gazeteekspres.com