Gaziantep 'te Elektrik Faturalarının Sonu Ne Olacak
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep 'te Elektrik Faturalarının Sonu Ne Olacak

Türkiye’nin en büyük metropollerinden olan Gaziantep’te 2 milyon 130 bin insan yaşıyor. 50 bin civarında esnafın bulunduğu kentte, son dönemlerde fatura krizi yaşanıyor. 1 Eylül tarihinde elektrik ve doğalgaz kullanım ücretlerine yapılan zam, hem vatandaşın hem de esnafın kabusu oldu…

9 AYDA YÜZDE 174 ZAM!

Yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanan Kademeli Sistem ile birlikte elektrik kullanım ücretlerine yüzde 50 ila yüzde 120 arasında zam yapılmıştı. Zam ile birlikte katlanan faturalar, esnafın belini bükmüş, bunun sonrasında ise esnafa yönelik kademe artırılmıştı. Ancak kademenin artırılması da esnafın sorunlarına çözüm olmadı. Haziran ayında gelen yüzde 25’lik zam ve 1 Eylül tarihinde gelen yüzde 30’luk zam ile birlikte 9 aylık dönemde elektrik faturalarına gelen zam oranı yüzde 174 oldu.

FATURALAR, KİRA BEDELLERİ İLE YARIŞIYOR

Son zam ile birlikte elektrik faturaları kabaran esnaf ne yapacağını bilemez oldu. Ekonomik sıkıntıların her geçen gün arttığı kentte, bir eczaneye gelen elektrik faturası 2 bin TL, matbaacılık yapan bir esnafa gelen elektrik faturası 4 bin TL’nin üzerine çıktı. Artan maliyetler, enflasyon nedeniyle zor günler geçiren esnaf, artan faturalar karşısında ne yapacağını bilemez halde. 2 KİŞİLİK AİLENİN FATURASI 260 TL!

9 aylık dönemde konutta kullanılan elektrik kullanım ücretlerine gelen zam oranı ise yüzde 136 oldu. Son zamla birlikte fatura bedellerinin artışı vatandaşı da olumsuz etkiledi. Söz gelimi yılbaşında 150 TL elektrik faturası ödeyen iki kişilik bir ailenin elektrik faturası Eylül ayı itibariyle 260 TL’ye yükseldi.

Faturalardaki bu artış, 2022 kışının zor geçeceğinin göstergesi olarak yorumlandı.