Gaziantep Kızılay şube başkanı Mustafa BOZGEYİK Radyo Şirinnar'a konuk oldu
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep Kızılay şube başkanı Mustafa BOZGEYİK Radyo Şirinnar'a konuk oldu

Kızılayla ilgili son günlerde medyada tartışılan konuyla ilgili değerlendirmelerini almak üzere Şirinnar Radyo’ya konuk olan Mustafa BOZGEYİK , öncelikle deprem felaketini yaşayan tüm illerimize geçmiş olsun vefat edenlerin ailelerine ve ülkemize baş sağlığı dileyerek başlamak istiyorum dedi.

Kızılay’ın Gaziantep İl Yönetiminde Başkanlık yapan Bozgeyik 06 şubat 2023 saat 04.17’de 10 il gibi bizde depreme yakalandık dedi. Bu vahim olaydan ailemizle birlikte bizlerde etkilendik fakat yirmi dakika içinde koordinasyon merkezine ulaşarak göreve başladık dedi.

Kızılay’ın güçlendiği ve kabiliyetlerinin geliştiği aşikardır. Yönetimler de dahil gönüllü yapısıyla sahada aralıksız çalışan bu kurumu gözden düşürmemek gerekir.  Hepimiz insanız hatamız ve eksikliklerimiz olabilir ancak bütünde iyi niyet ve samimiyet varsa bazı hatalar göz ardı edilebilir. Kızılay 2018’den itibaren iktisadi işletmelerini dernekten ayırmıştır. Bu yıllardan önce Kızılay Maden Suyu dısında bir işletmesi bulunmamaktaydı. Ancak sonrasında iktisadi işletme anlayışını geliştirerek Sistem Yapı A.Ş, Kızılay Lojistik A.Ş, Çadır A.Ş, vb. şirketlerini kurdu. Bunu finansal süreklilik ve devlete kazanım açısından şirketler kurulmuştur. Türk Kızılayı bu şirketleri milli ekonomi alanında istihdam üretmek adına kurmuştur. Türkiye Afet müdehale planı çerçevesinde Türk Kızılayı Beslenme ana grubunun yüklenicisidir, AFAD ise barınma ana grubu yüklenicisidir.

Türk Kızılay’ı AFAD ile çadır talebi noktasında işbirliği yapar talep istediğinde stoklardan AFAD’a teslim edilir. Bu konuda Kızılay’dan AFAD’a afet anından itibaren 54.000 çadır teslim edilmiştir. Her seyden önce bu dönemde yapılan şeyler ve söylenen sözler daha hassas gözden geçirilmelidir. Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri afet bölgelerine afetin ilk gününden ulaşmış ve sahada çalışmıştı. Bizler ilk anda sahaya gelen STK’lar gibi ilk günler sahada olup sonrasında çekilmeyiz. Süreç tamamen sonlana kadar destekler ve görevler sürdürülür. Yine söylüyorum böylesine kriz dönemlerinde ve hızlı karar alma süreçlerinde kişiler niyetlerden bağımsız karar alabilir ve bu kararlar her zaman doğru kararlar olmayabilir. Kızılay günlük 1000 adet Çadır üretim kapasitesi ile hala AFAD’ın taleplerine destek olmaktadır.Şuanda da Türk Kızılayı devletin oluşturmaya çalıştığı Konteyner kentlerin yapımına destek olmaktadır. Aynı zamanda çok sayıda gönüllümüz Psikososyal destek, Kızılay Kadın, Genç Kızılay ve Engelsiz Kızılay ile sahada yaraları sarmaya çalışıyor. Bu bağlamda gönüllülerimizi incitmeden, ön yargılı olmadan sahip çıkmalıyız, destek olmalıyız. 


Propgramın tamamını izleyerbilirisiniz.