Depremde Yıkılan Binalarla İlgili Tutuklu Sayısı Artıyor
Haber Kategorisi: Asayiş

Depremde Yıkılan Binalarla İlgili Tutuklu Sayısı Artıyor

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 218'e yükseldi.

6 Şubat tarihinde yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremlerde yıkılan ve imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili başsavcılıklarca resen başlatılan soruşturmalarda 869 zanlının sorumluluğu belirlendi. Yakalanan şüphelilerden 218'i çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı, 298 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi. 151 şüpheli hakkında yakalama kararı ve 81 kişi hakkında da gözaltı kararı verildi. Yürütülen soruşturma kapsamında hala 4 kişi gözaltında bulunurken, şüphelilerden 31'inin ise hayatını kaybettiği belirlendi. Yapılan incelemelerde, 5 zanlının yurt dışında olduğu tespit edilirken, 81 şüpheli ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

HIRSIZLIK SORUŞTURMALARI DEVAM EDİYOR

Cumhuriyet başsavcılıklarının, depremler sonrasında bölgede gerçekleşen hırsızlık olaylarına yönelik soruşturmaları kapsamında, 388 olayla ilgili 317 şüpheli belirlendi. Bu şüphelilerden 206'sı tutuklanırken, 37 kişi hakkında adli kontrole kararı verildi. Soruşturmalar çerçevesinde, 29 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılırken, 10 kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı, 13 şüpheli ise hala gözaltında.

 

memohaber.com