Eren Ovayolu, 'Ülkede Demokrasiden, laiklikten, Cumhuriyet rejiminden eser kalmamış durumda'
Haber Kategorisi: Güncel

Eren Ovayolu, 'Ülkede Demokrasiden, laiklikten, Cumhuriyet rejiminden eser kalmamış durumda'

Pir Sultan Abdal Derneği Gaziantep Şubesi ve Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Derneği, Sivas Madımak Katliamı'nın 31. yıldönümünde ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu birçok sorunun temel nedeninin tekçi, katliamcı, Türk-İslam ve erkek egemen sistem olduğu belirtildi.

Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Dernek Başkanı Eren Ovayolu, "Demokrasiden, laiklikten, Cumhuriyet rejiminden eser kalmamış durumda. Ülke, yasa ve hukuk tanımayan tek adam tarafından yönetiliyor. Yaşamın her alanı dinselleştirilmeye çalışılıyor. Güçler ayrılığı ve halk iradesi neredeyse tamamen ortadan kalkmış, parlamento işlevini yitirmiş durumda" dedi.

Kaosa Sürükleyen Haksız ve Hukuksuz Uygulamalar

Ovayolu, "Sivas ile yüzleşmekten kaçan siyasal iktidarlar, 2 Temmuz 1993'ten bu yana birçok katliamın sorumlusu oldular. Gericilikten ve ırkçılıktan beslenenler, halkı kutuplaştırıyor ve ayrımcı politikalarla toplumu bölüyor. Haksız ve hukuksuz uygulamalarla ülkeyi içinden çıkılması zor bir kaosa sürüklüyorlar" dedi.

Alevilerin Demokratik Taleplerine Yanıt Verilmiyor

Alevilerin demokratik taleplerine yanıt verilmediğini belirten Ovayolu, "Zorunlu din dersleri kaldırılsın talebimize yeni din dersleri ile yanıt verildi. Laik ve bilimsel eğitim talebimize ise ÇEDES ve benzeri projelerle karşılık verildi. Bilim, akıl, eşit yurttaşlık, doğa ve çevre bilinci, kadın ve çocuk hakları gibi değerleri savunuyoruz. Ancak AKP/MHP iktidarı, bu talebimize 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' ile yanıt verdi" diye konuştu.

İnancımıza Saygı Gösterin

Ovayolu, "İnancımızı tarif etmeyin, tanıyın. Cem ibadetimiz, Cemevleri ibadethanemizdir. Alevilik vardır ve haktır. Ancak onlar, Aleviliği asimile etmeye çalışarak, 'Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı' kurdular ve bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağladılar" dedi.

Baskı ve Şiddet Artıyor

Ovayolu, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının dikkate alınmadığını belirterek, "Seçilmiş milletvekilleri ve belediye başkanları hapiste. Eğitim kurumları tarikat ve cemaatlerin kontrolüne terk edilmiş durumda. İfade ve örgütlenme özgürlüğü ortadan kaldırılmak isteniyor. Baskı ve şiddet her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

Geleceğin Katliamcıları Yetiştiriliyor

Ovayolu, "Sivas Madımak katliamı, bugünkü iktidarın ve şeriatçı faşist politikaların önündeki engelleri temizlemeyi amaçlayan bir katliamdı. Halkın iradesini tanımayan bu iktidar, ülkeyi derin bir ekonomik krize sürükledi. AKP/MHP koalisyonu, seçilmiş belediye başkanları yerine kayyum atayarak, sandıklara darbe yapıyor. Katliamlarla yüzleşmekten kaçınıyor ve demokratik taleplerimizi görmezden geliyor. 'Dindar, kindar ve itaatkâr bir nesil' yetiştirmek için özel programlar ve projeler hazırlıyorlar" dedi.