Emekli ve memura kademeli zam geliyor
Haber Kategorisi: Ekonomi

Emekli ve memura kademeli zam geliyor

Emekli ve memur zammında yeni formüller masaya yatırıldı. SGK ve Bağ Kur emeklisini de kapsıyor. 3 kademeli zam formülünde yen detaylar ortaya çıktı. İşte tüm kesimlere Temmuz zammı formülleri…

Seçim öncesinde en düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye çıkmasının ardından Temmuz ayı beklentileri de ortaya çıktı. Öte yandan 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenecek yeni zam oranlarına göre maaş artışlarının ne kadar olacağı da araştırılıyor.

Emeklilere enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile beraber kademli bir artış yapılması da hedefleniyor. Bu sayede emekliye zam oranları yüzde 40’ın üzerine kadar çıkabileceği aktarılıyor.

KADEMELİ ZAM GÜNDEMDE!

Seçimlerden önce emekli maaşlarının 7.500 TL’ye çıkarılması, en düşük kamu işçisi maaşının 15 bin lirayı bulması ve diğer zam açıklamaları pek çok kesimin yüzünü güldürmeyi başardı. Ayrıca emekliye refah payı da gündeme getirildi.

Sadece 4 aylık enflasyon rakamlarına göre bile yüzde 15,22 oranında bir artış kesinleşti. 6 aylık enflasyon rakamlarının ise yüzde 20’lerin üzerine çıkması bekleniyor. Seçimlerin ikinci turundan sonra Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemede ise seyyanen zam oranları belirlenecek. Bu kapsamda 7.500 TL ile 10.000 TL arası 1. kademe, 10.000 TL ile 15.000 TL arası 2. kademe ve 15.000 TL üzeri de 3. kademe olacak. Buna göre seyyanen zam yapılması bekleniyor.

MAAŞLARA YÜZDE 45 ZAM GELEBİLİR!

Daha şimdiden emekli ve memurlar rekor düzeyde bir zam yapılması bekleniyor. Masadaki bir diğer formüle göre 1. kademede yer alan kişilere yüzde 40, 2. kademe için yüzde 35 ve 3. kademe için yüzde 30 oranında bir zam bekleniyor. Memur emekli zammı için bu randa enflasyon farkı ve toplu sözleşme ile yüzde 45’leri buluyor.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ MAAŞI 14 BİN 671 TL’Yİ BULACAK!

Memur emeklileri için enflasyon fakrı ve diğer ek artışlarla beraber yüzde 45’i bulacak zam oranları bekleniyor. Bu kapsamda en düşük memur emeklisi maaşı 7.901 TL’den 14.671 TL’ye yükselecek.