Elektrik ve Doğalgaza zam
Haber Kategorisi: Ekonomi

Elektrik ve Doğalgaza zam

Yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, önümüzdeki günlerde elektrik ve doğalgaz fiyatlarında düzenleme yapılacağını açıkladı.

 Karahan, yılın ilk enflasyon raporunda 2024 sonu beklentisinin %36, 2025 sonu beklentisinin %14 ve 2026 sonu beklentisinin %9 olduğunu duyurdu. Bu açıklamanın ardından enflasyonla birlikte olası zamlar da gündeme geldi.

Karahan’a yöneltilen soruda, enerji fiyatlarında uzun süredir artış yapılmadığı, ancak seçim sonrasına ertelenen zamların etkisi hakkında bilgi istendi. Karahan, şu şekilde yanıtladı:

“Enflasyon tahminlerimiz yapılırken birçok kalemde yaşanabilecek zamları projeksiyonlarımıza dahil ediyoruz. Enerji, bu çerçevede öne çıkan faktör olacak. Elektrik ve doğalgazda düzenleme yapılması bekleniyor. Orta vadeli program (OVP) oldukça bağlayıcı bir programdır ve yapılan varsayımların gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tahminlerimizi yaparken fiyatlarda güncelleme olacağını da hesaba katıyoruz.”

Ayrıca, kredi kartı harcamalarındaki yükseliş ve asgari ücret artışıyla ilgili de dikkatli bir yaklaşım sergilediklerini belirtti.