Eğitim Sen Gaziantep Şubesi: Eğitimde Şiddeti Önlemek İçin Acil Adımlar Atılmalı
Haber Kategorisi: Eğitim

Eğitim Sen Gaziantep Şubesi: Eğitimde Şiddeti Önlemek İçin Acil Adımlar Atılmalı

Eğitim emekçilerine yönelik şiddeti önlemek için somut adımlar atılması gerektiği vurgusuyla Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, bir basın açıklaması yaparak Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımlarını eleştirdi.

 Özellikle İstanbul Eyüp'te bir öğrenci tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli öğretmen İbrahim Oktugan'ın ölümü üzerine derin bir üzüntü yaşandığı ifade edildi.

Basın açıklamasında, eğitim kurumlarında sık sık şiddet haberlerinin gündeme gelmesinin sorumluluğunun, toplumun birçok kesimiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, iktidarın ve yandaş medya kuruluşlarının da olduğu belirtildi. Eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenlerin gösterilmesi, öğretmenlerin ve idarecilerin veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakılması eleştirildi.

Öğretmen İbrahim Oktugan'ın vefatı üzerine yapılan açıklamada, eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanması ve okullardaki şiddetin son bulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın acilen harekete geçmesi çağrısında bulunuldu. Eğitim emekçilerinin hedef haline getirilmesinin politikalarla önlenebileceği ve şiddetle mücadele için somut bir eylem planının hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, İbrahim Oktugan öğretmenin ailesi ve tüm meslektaşlarına başsağlığı dilerken, eğitimde ve eğitim emekçilerine karşı yaşanan şiddetin sona ermesi ve can güvenliğinin sağlanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep etti.