• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

Dünya ucuz gıdaya geçti, darısı başımıza

Gıda fiyatları dünyada hızla düşerken Türkiye’de katlanıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre dünya gıda fiyatları endeksi, martta gördüğü 159,3’lük zirveye kıyasla temmuzda 140,9’a düştü. Gıda fiyatlarındaki düşüşe son beş günde tahıl koridorunun açılması da etkili oldu. Endeks haziranda 154,3 olarak açıklanmıştı.

 

Türkiye’deki gıda fiyatlarıysa aksi yönde gidiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göreyse son beş ayda gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarındaki artış, her ay dünya ortalamasının çok üstüne çıktı, yıllık oran temmuzda yüzde 94’e kadar yükseldi.

Bu tablo, fiyat artışlarını dünya genelindeki artışa bağlayan ekonomi yönetiminin tezini de boşa düşürüyor.

Türkiye yüzde 80’e dayanan yüksek enflasyon oranıyla dünyada sayılı ülkeler arasında. İktidarsa buna ilişkin eleştirileri dünya genelindeki savaş ve yüksek enflasyonu bahane edip savuşturuyor. Öyle ki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuşmalarında enflasyon sorununu çözeceklerini, bunun Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklandığını ve bütün dünyada hissedildiğini öne sürüyor. Fakat istatistikler Erdoğan’ı doğrulamıyor.

 

Birleşmiş Milletler’in gıda ve tarım araştırmaları yapan örgütü FAO, martta zirveye çıkan gıda fiyatları endeksinin temmuzda 140’a kadar düştüğünü açıkladı. 

Türkiye’deyse fiyatı en hızlı artan tüketim şemalarından gıdada durum farklı. Türkiye’de gıdanın fiyatı sürekli artıyor. Güvenirliği tartışılan TÜİK’in verilerinde bile bu oranlar yansıyor.

 

Dünyada gıda fiyatları artarken TÜİK, son beş aydaki gıda enflasyonunu şöyle açıklamıştı:

 

Mart: Yüzde 70,33

Nisan: Yüzde 89,10

 

Mayıs: 91,63

 

Haziran: Yüzde 93,93

 

Temmuz: Yüzde 94,65

 

Bunları Da Okuyabilirsiniz

Öğrencilerin başarısı gurur verdi

Öğrencilerin başarısı gurur verdi ,18/08/2022

Şahinbey Belediyesine bağlı sosyal tesislerde ve gençlik merkezlerinde eğitim gören öğrenciler üniversitelerin lisans ve ön lisans bölümlerine yerleşerek, üniversite yerleştirmelerinde yüzde 87.18'lik başarı gösterdiler.

Detay...
Merkez Bankası faizi indirdi

Merkez Bankası faizi indirdi ,18/08/2022

Merkez Bankası faizi yüzde 13'e indirdi!

Detay...
Taksiciler Zararda!

Taksiciler Zararda! ,18/08/2022

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar , taksi esnafını ziyaretinden sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla taksici esnafının sorunlarına dikkat çekti.

Detay...