Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı, 3 bin 419'a yükseldi
Haber Kategorisi: Güncel

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı, 3 bin 419'a yükseldi

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı, 3 bin 419'a yükseldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde can kaybının 3 bin 419 olduğunu duyurdu. Oktay, "Depremde yaralanan kişi sayısı 20 bin 534.  Adana Havalimanı lojistik üssü haline gelmiş durumda." dedi.

 

Oktay, "12 bin 161 arama kurtarma personeli görev yapıyor. Şu ana kadar 8 bini aşkın kişi enkazdan kurtarıldı. Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'a saat 11.00 itibarıyla 48 saat süreyle afetle ilgili sevkiyat yapanlar hariç araç girişinin durduruldu" diye konuştu. 

AFAD daha önce şu bilgileri paylaşmıştı: 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Oktay'dan önce yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar toplam 285 artçı var. Sürekli artıyor bunlar. Meydana gelen artçılar 5 ve üzerinde olabiliyor, bunlar da hasarlı binalarda yıkım yaratabilir. Vatandaşlarımız hasarlı binalardan uzak dursunlar. Yaşamını yitirmiş vatandaş sayısı 3 bin 381, yaralı sayısı 20 bin 406. Şu ana kadar teyit edilmiş yıkılmış olan bina sayısı 5 bin 775, bununla birlikte henüz teyidi yapılmamış ama yıkıldı ihbarı gelen bina sayısı 11 bin 302. Ancak bu ihbarın içinde yıkıldığı teyit edilen bina sayısı 5 bin 775. Bölgede şuanda 24 bin 443 personel görev yapmakta. Bu personel içerisinde çok farklı kurumlardan AFAD’dan jandarmaya, UMKE’ye MEB’e ait çok sayıda arama-kurtarma ekibi var. Ama bu sayı sürekli artıyor. Hava unsurlarıyla sürekli bölgelere arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. Olumsuz hava koşullar devam ediyor. Zaman zaman ekiplerin bundan dolayı ulaşımı güç oluyor. Ama şu anda itibaren bu konuda da belli bir koordinasyon sağlanmış durumda. Bölgede görevlendirilen gemi sayısı 10. Bu gemilerimiz yaralıları taşımak için görevlendirildi. Bölgede görevli hava unsurlarının toplam sayısı 154." demişti.

Tatar şunları kaydetmişti:

Haberleşmeyle ilgili yer eyer halen sahada birtakım enerji kesintilerinin olduğunu biliyoruz. Beslenme durumuyla ilgili; bölgede şuanda hizmet veren 85 tane araç var. Önemli bir hizmet olan psikososyal destek hizmeti de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ilgili uzmanları tarafından bölgede yapılmaya başlandı. Bölgede şuanda 100 araçla birlikte toplam bin 322 personel, psikososyal hizmeti yürütmekte