Datça'daki yangında 2. gün
Haber Kategorisi: Güncel

Datça'daki yangında 2. gün

Yollar kapatıldı, evler tahliye edildi, müdahale sürüyor.

Datça'daki orman yangınına müdahale sürüyor. Çalışmalar havadan ve karadan devam ediyor. Bölgedeki son duruma ilişkin bilgi veren Bakan Kirişçi, "İşimizi biraz zorlaştıran, şiddeti ve yönü kestirilemeyen, meteorolojinin verilerine ve paylaşımlarına göre de sahada farklılık arz eden böyle bir rüzgar etkisi var" dedi. Bakan Koca ise yangından 19 kişinin etkilendiğini, 9 kişinin tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

Muğla'nın Datça ilçesinde çıkan ve 600 hektar alanda etkili olan orman yangını, 2'nci gününde, 3 ayrı noktada ilerliyor. Alevlere 17 helikopter ile 10 uçakla havadan, 179 arazöz, 21 ilk müdahale aracı, 29 iş makinesi ve 1466 personelle karadan müdahale ediliyor.

 

Gece yangın söndürme kabiliyetine sahip helikopterler de Datça'da görev yapmaya başladı. Orman işçileri arazözler, TOMA'lar ve iş makineleriyle yangına müdahale ediyor.

Jandarma ekipleri yangın bölgesine sivillerin girişlerine izin vermiyor. Tedbir amacıyla Datça - Palamutbükü kara yolu trafiğe kapatıldı. Mesudiye mahallesinin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ile Hayıtbükü mevkiilerinde 450 hanede yaşayan 2 bin 500 yurttaş ile 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvanın tahliyesi gerçekleştirildi.

BAKAN KİRİŞÇİ: RÜZGARIN YÖNÜ SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

 

Yangın söndürme çalışmalarındaki son duruma ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ilçede oluşturulan Muğla Afet Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Datça yangınında, Marmaris yangını ile mukayese edildiğinde nereden estiği belli olmayan bir rüzgarın söz konusu olduğunu söyledi.

 

Bölgenin hava durumuna değinen Kirişci, "Rüzgar lokasyon olarak sürekli farklılık arz ediyor, bizi rahatsız eden de odur. Bazı bölgeler var ki o bölgelerde rüzgarın hızı çok düşük ama bazı bölgeler var çok yüksek. Yine bundan yaklaşık 45-50 dakika önce aralarında neredeyse 1,5-2 kilometre mesafesi olan iki ayrı noktaya, atma dediğimiz hadiseyle birlikte bir anda parlama meydana geldi. O parlamanın arka planında bu rüzgarın etkisinin olduğunu, bizim kendi teknik ekibimiz de açıkça ifade ettiler. Dolayısıyla işimizi biraz zorlaştıran, şiddeti ve yönü kestirilemeyen, meteorolojinin verilerine ve paylaşımlarına göre de sahada farklılık arz eden böyle bir rüzgar etkisi var. Şu anda rutubetle ilgili bir problemimiz yok. Bize göre de rüzgar gerçekten belki gecenin ilerleyen saatlerinde gücünü kaybedecek. Ama önemli olan karadan vereceğimiz mücadele. Bu mücadele de başarılı bir şekilde yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

'500-600 HEKTARLIK BİR ALANDA ETKİLİ OLUYOR'

 

Bakanlığın personel ve iş makinelerinin yanı sıra diğer kurumların da destek verdiğine değinen Kirişci, Marmaris yangının 5 bin hektarın üzerine çıktığını, Datça yangının ise 500-600 hektarlık alanda etkili olduğunu dile getirdi.

 

Yangının seyriyle bunun değişebileceğini aktaran Kirişci, "Söylemiş olduğumuz 500-600 hektarlık alanın içinde yerleşim yerleri var. O yerleşim yerlerinde çok şükür yanma, can kaybı söz konusu değil. Dolayısıyla onları da eğer çıkacak olursak belki 400 hektara düşme ihtimali de var" dedi.

BAKAN KOCA: YANGINDAN 19 KİŞİ ETKİLENDİ

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla Datça’da devam eden orman yangınında 19 kişinin etkilendiğini, 9 kişinin tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

 

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Muğla Datça’daki orman yangını maalesef devam ediyor. Şu ana kadar olaydan 19 kişi etkilendi. 9 kişinin tedavisi halen sürüyor, 9 kişi taburcu edildi, 1 kişi ise tedaviye ihtiyaç duymadı. 84 sağlık personelimiz; 18 ambulans, 9 UMKE Timi ve 1 Mobil Komuta Aracıyla görev başında” ifadelerini kullandı.

BirGün