Sosyal Medyada Öne Çıkanlar

Sosyal Medyada Öne Çıkanlar

Sosyal medyada var olan birçok platform ve bu platformlara üretilen birçok içerik var. Bütün sosyal medya trendlerini takip etmek, güncel ve ilgi çekici içerikler üretmek için önemli. Sosyal medyada nelerin trend olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mobil Veri mi Yoksa Wi-Fi mı Bataryayı Daha Çabuk Bitiriyor?

Telefonu kullanmasanız bile, ister Wi-Fi olsun ister hücresel veri (mobil veri) bağlantısı, bataryayı tüketir ancak biri çok daha fazla. Hangisi olduğunu açıklıyoruz...

Verilerin alınması ile iletilmesi için enerji gerektiğinden bu enerjiyi batarya sağlıyor ve sinyal gücünü korumak için daha fazla güç gerekiyor. Bu nedenle sinyal gücü ve antenlerin konumu, batarya ömrünüzü önemli ölçüde etkileyebiliyor.

Hücresel baz istasyonları genellikle Wi-Fi sağlayıcılarına kıyasla çok daha uzakta bulunuyor. Hücresel kapsama alanının zayıf olduğu bölgelerde, telefon zayıf sinyal aldığı için bağlantıyı sürdürme çabasını artırıyor. Hâliyle bu da yüksek batarya tüketimine neden oluyor.

mobil-wifi

Ek olarak, bir yerden başka yere gitmek, telefonun sürekli olarak baz istasyonu değiştirmesine sebep oluyor ve yine pil tüketimi artıyor.

Bunların aksine Wi-Fi sağlayıcılar genellikle 100-150 metrelik alanlarda bulunuyor ve bildirim, mesaj ya da arama gibi durumlar olmadığı müddetçe batarya tüketimi hemen hemen sıfıra iniyor.

 

Kısacası Wi-Fi, mobil veriye kıyasla çok daha az batarya tüketiyor. Evinizde otururken bataryanızın ne kadar yavaş bittiğini fark etmediyseniz bile bundan sonra muhtemelen fark edeceksiniz!