Yeşil Sol Parti’den Sebze Halinde Enflasyon Çıkışı
Haber Kategorisi: Gaziantep

Yeşil Sol Parti’den Sebze Halinde Enflasyon Çıkışı

Gaziantep’te siyasi partilerin seçim çalışmaları artarak devam ediyor. İddialı partilerden Yeşil Sol Parti de en az 3 milletvekili hedefiyle sahadaki çalışmalarını hızlandırdı. Halk buluşmaları, meslek odaları, yöre dernekleri ziyaretlerinin yanında esnaf, çiftçi ve iş insanlarıyla bir araya gelen Yeşil Sol Parti, yerel sorunların çözümünde Meclis’te aktif çalışma yürüteceğinin mesajını veriyor.

Seçim çalışmaları kapsamında Sebze Hali’ni ziyaret eden Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ile il-ilçe yöneticileri, esnafın sorunlarını dinledi. Milletvekili adayları Sevda Karaca, Murat Sarısaç, Fatoş Bayındır, Edhem Ünal ile il-ilçe eş başkanlarının bulunduğu ziyarette Sebze Hali esnafı da girdi maliyetlerinden şikayetlerini ilettiler.

Sebze Hali esnafıyla sohbetinin akabinde Gaziantep Milletvekili Murat Sarısaç açıklamalarda bulundu. Enflasyonun TÜİK’in açıkladığının çok üzerinde olduğunu belirten Sarısaç, bereketli toprakların üstünde sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasının hiçbir mantıklı izahatı yoktur dedi. Sarısaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Antep’in bir tarafında İslahiye ovası uzanıyor, diğer tarafında Araban ovası. Tarihte bereketli topraklar olarak ifade edilen bir coğrafya burası. Antep fıstığı, sarımsak, zeytin, üzüm, biber başta olmak üzere ciddi bir ürün çeşitliliği söz konusu. Ama gelin görün ki şu an sebze halinde bile kuru soğanın kilosu 14 TL. Tarımsal üretim ve hayvancılıkta kendimize yetebilen bir ülkeydik. Bugün Antep’te işlenen tarım alanı AKP İktidarları döneminde 94 bin hektar azalmış durumda. İşte bunun sonucunda şimdi samanı bile ithal eder bir noktaya geldik. Çünkü çiftçilerin desteklendiği bir düzen yok. İlaç, gübre, akaryakıt fiyatları uçmuş durumda. Oysaki Covid-19 salgını, Ukrayna-Rusya savası ve iklim krizi bir şeyi net gösterdi. Tarımsal üretim, gıda güvenliği insanlığın geleceği için hayati önemde. İktidarın buna yönelik bir planı yok. Bilakis tarımı, hayvancılığı bitirdiler. Araban ovasını, yanı başında akan Fırat suyu ile buluşturmak bu kadar zor olmamalı. Biz Yeşil Sol Parti olarak seçim bildirgemizde söyledik; çiftçiyi üretimden koparan uygulamalara son vereceğiz, tarımsal üretim desteğini en az 5 yıllık periyotlarla yapacağız, küçük ve orta ölçekli tarımsal üretim için enerji ve su tüketiminin ücretsiz olmasını sağlayacağız. Meclis’te Antep’in sesi olacağız. Anteplilerin üstün yararına olan her konuda Hükümet üzerinde etkili bir siyaset yürüteceğiz.”