Türk futbolunda gündem hakemler !
Haber Kategorisi: Güncel

Türk futbolunda gündem hakemler !

Hakem tartışmaları yine raydan çıkardı. Kulislerde sorunlar konuşuluyor.

Türk futbolunda çok tartışılacak bir gece daha geride kaldı. Adana Demirspor-Fenerbahçe maçı tempolu ve heyecanlıydı ancak futbol keyfinin üzerine yine hakem tartışmalarının gölgesi düştü.

Mevcut hakem kadrosundaki en tecrübeli isimlerden olan Ali Palabıyık, Fenerbahçe cephesinin öfkesini çekti. Palabıyık, sezonun ilk bölümünde de Galatasaray tarafından tefe konulmuştu.

Peki ne oldu? Hakemler arasında ne konuşuluyor? Futbol dünyası yaşananlara nasıl bakıyor? 

VAR KIRGINLIĞI İŞSİZLİK KORKUSU

Hakemlerin VAR kayıtlarının açıklanması nedeniyle kırgın olduğu biliniyor. Pek çoğu hedef olmak istemeyen TFF'nin kendilerini ortaya attığını, yalnızlaştırıldıklarını düşünüyor.

MHK'nın sürekli değişmesi de hakemlerin dengesini bozuyor. 23 yılda 18. farklı MHK göreve geldi. Kalıcı bir ekibin olmaması güven ortamını zedeliyor.

Sürekli dillendirilen bir başka konu da siyasi baskı olduğu… Siyasi gücü fazla takımların aleyhine hata yapıldığında milletvekillerinin hesap sordurduğu ayyuka çıktı.

Profesyonel hakemlikle birlikte pek çok hakem kendi işlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu hakemlerin yaşadığı gelecek kaygısı performanslarını etkilediği konuşuluyor.

KULÜPLER BIKTIRDI

Kulüplerin özellikle büyük takımların TFF'ye sürekli baskı yapılması, son yıllarda sürekli düdük astırılması, performansa olumsuz yansıdı.

MHK'nın bağımsızlığı konuşulmaya devam ediyor. Hakem grupları olduğu biliniyor ve bunların arasındaki siyaset huzursuzluk yaratıyor.

Özellikle ‘ofsaytımsı' polemiği ile gündeme gelen ‘hakemlerin eğitimleri yeterli mi' sorusu da yine gündemde.

VAR kaynaklı hataların artması dertleri katladı. Özellikle VAR protokolündeki uygulama eksiklikleri kaş yaparken göz çıkaran cinsten.

 

sozcu.com.tr