TCMB 2024 enflasyon tahminini yükseltti
Haber Kategorisi: Ekonomi

TCMB 2024 enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci Enflasyon Raporu sunumunda, fiyatlama davranışlarını ve enflasyon beklentilerini yakından takip ettiklerini belirterek, "Kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminlerini 2 puan yükselterek yüzde 38'e çektiklerini açıkladı. Ayrıca, 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduklarını duyurdu. Karahan aynı zamanda enflasyonda zirvenin yüzde 75-76 seviyesinde Mayıs ayında görüleceğini belirtti.

Toplantının soru-cevap kısmında, TCMB'nin asgari ücret zammı konusunda bir tavsiye vermediğini vurgulayan Karahan, "Ücretlerin yüksek enflasyonda erimesi söz konusu. Yapmamız gereken fiyat istikrarını sağlamak. Böylece kalıcı refah artışı olacak" şeklinde konuştu. Ayrıca, şu aşamada kredi kartı faizleri konusunda ek bir önleme ihtiyaç duymadığını ifade etti.

Karahan, enflasyon tahminlerini güncelleyerek, 2024 yılı sonu enflasyon tahminini 2 puan artırarak yüzde 38'e çıkardıklarını belirtti. Ancak, 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde korudularını dile getirdi. Karahan, enflasyonun orta vadede yüzde 5'te istikrar kazanmasını hedeflediklerini de ifade etti.

Ayrıca, enflasyon tahminlerinin güncellenmesinin nedenlerine de değinen Karahan, yılın ilk çeyreğindeki makroekonomik gelişmelerin belirleyici olduğunu ve bu nedenle tahminlerin güncellendiğini söyledi.