Tapuda yeni dönem başlıyor
Haber Kategorisi: Güncel

Tapuda yeni dönem başlıyor

Emlak alım satımında 1 Ocak'tan itibaren yeni düzenlemeler hayata geçecek. Noterden tapu işlemi, satışı ve devri yapabilecek. Peki noterde tapu işlemi süreci nasıl işleyecek?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün (TKGM) iş yükünü azaltmak gerekçesiyle 1 Ocak'tan itibaren tapu işlemleri noterden de yapılabilecek. Yeni yılla birlikte isteyen kişiler ev alım satımı başta olmak üzere noterden tapu işlemi, satışı ve devri yapabilecek. Bu kişiler tapu harcı için hesaplanan rakama ek olarak aynı zamanda belirlenen tutarda ek noterlik ücreti de ödeyecek.

Noterde tapu sürecine ilişkin süreç ise şöyle işleyecek:

⦁ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) noterliklerin veri alabilmesi için teknik hazırlıklar devam ediyor. Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

⦁ Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa engel bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

⦁ Satış sözleşmesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

⦁ Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

⦁ Satış sözleşmesiyle beraber diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.

 

artigercek.com