Siyaset Halkın Neresinde ?
Haber Kategorisi: Güncel

Siyaset Halkın Neresinde ?

Depreme Gaziantep’te yakalandım tüm aile fertleriyle. Hemen Kızılay gönüllüsü kızımı Kızılay’a bırakıp bende Halk Sağlığı uzmanı diğer kızımı alarak depremin merkez üssü Pazarcık’a gittim.

Depreme Gaziantep’te yakalandım tüm aile fertleriyle.

Hemen Kızılay gönüllüsü kızımı Kızılay’a bırakıp bende Halk Sağlığı uzmanı diğer kızımı alarak depremin merkez üssü Pazarcık’a gittim.

Tam beş gün ayakkabımızı çıkarmadan, gündüzleri koşturabildiğimiz her yere koşturup, geceleri eksi yedi derecede arabada oturarak geçirdik.

Hemen her gün, her saat gelişmeleri ve talepleri gerek sosyal medyadan, gerekse İzmir Özgür Radyo, Gaziantep Şirinnar Radyo, Cem Tv ve Cem radyo, KRT Tv gibi kanallara bağlanarak, deprem bölgelerinden kamuoyunu halkı bilgilendirdim.
Daha sonra depremden büyük hasar gören 10 dan fazla il ve ilçeye gidip gözlemlerimi paylaştım. Geriye dönük paylaşımlarımı incelerseniz bulabilirsiniz.

Bütün duygu ve düşüncelerimi, eleştiri ve önerilerimi şimdi bazı programlarda dile getiriyorlar. Getirsinler, geçte olsa getirsinler.

Siyasete, siyasetçiye dair bundan sonra sadece ve gerçekten depremzedenin ve diğer acı çekenlerin yanında olmayan kazanamaz demiştim.

Siyasilerin tamamı yavaş yavaş bu gerçeği görmeye başladı. Şimdi onlar, oradaki siyasilerin hangisinin daha sıcak ve samimi, hangilerinin yapmacık, sadece oy devşirmek için orda olduğunu değerlendirecekler.

Şimdi somut, pratik, içtenlikli, zekice çözümler üretme zamanı.

"Deprem öldürmez bina öldürür" sözünü hepimiz hatırlarız, biliriz, bilmek zorundayız.

Peki bizim katilimiz olan bu binaların müteahhiti, mühendisi, denetçisi, affedicisi ne olacak..?

Yani şimdi siyasetçi hesap sormalı, hesap vermeli, elini taşın altına koyup, yüreğini ve gönlünü depremzedenin yüreğinin yanında tutarak bir an önce bu yaraların sarılması  için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır.

Ayrıca bütün bu anlattıklarımdan belki daha da önemlisi, olası İstanbul depremi...
Her saniyenin çok çok önemli olduğu bilinciyle İstanbul halkının ve İstanbul şehrinin olası bir depremi en az zararla mümkünse bir kedimizi bile heba etmeden kurtarmalıyız. Bu herkesin ve en başta siyasetçinin birinci vazifesidir. Gerisi en hafif deyimle olacak yıkımların ortağı olmaktır.

 

Ahmet ATILMIŞ | 15.03.2023