RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den kanallara uyarı!
Haber Kategorisi: Güncel

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den kanallara uyarı!

Medyayı uyaran RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Medyayı uyaran RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem başlatacağız" ifadelerini kullandı. RTÜK, Şahin'in döneminde muhalif kanallara verilen cezalar ile gündemden düşmedi. Şahin döneminde Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yayınlayan kanallara da ceza verilmişti.

Geçtiğimiz hafta kurulun toplanmasıyla üçüncü kez seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yazılı açıklama yaparak medyayı uyardı.

Başkanlık yaptığı dönemde muhalif kanallara verilen cezalarla gündemden düşmeyen Şahin, gerçekleri yansıtmayan veya kurgusal olarak dizayn edilen yalan haberlerin izleyici ve dinleyiciye ulaştırılmasının kabul edilemez olduğunu, yalan haber ve dezenformasyona geçit vermeyeceklerini söyleyerek medyayı uyardı.

Ebubekir Şahin'in döneminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili iddialarını yayınlayan Tele1, KRT, Flash TV ve Halk TV’ye ceza verilmişti. 

RTÜK BAŞKANI ŞAHİN'DEN SORU İŞARETİ YARATAN UYARI

Üst Kurul'da yapılan seçimle üçüncü kez başkan seçilen Şahin'in 14 Mayıs'ta yapılması beklenen milletvekilliği genel seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaptığı uyarı dikkat çekti. 

Son dönemde televizyonlarda ve radyolarda, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların imza vererek onayladığı yayıncılık etik ilkeleri ve 6112 sayılı yasaya aykırı yayınların yer aldığını savunan Şahin, reality şov, haber ve tartışma programları ile dizilerde Türk aile yapısına, örf ve adetlere aykırı içeriklerin artış gösterdiğini söyledi.

"Net olarak belirtiyorum ki, değerlerimize aykırı yayınlara müsaade etmeyeceğiz." ifadesini kullanan Şahin, şöyle devam etti:

"Yine içinde bulunduğumuz günlerde bilhassa gerçeklikten uzak yayın içerikleri, habercilik etik ilkelerine aykırı manipülatif yalan haberler maalesef ekranları çokça kaplamaktadır. Halkın haber alma özgürlüğü, doğru bilgi edinilmesi ve sağlıklı kamuoyu oluşumu açısından, gerçekleri yansıtmayan hatta kurgusal olarak dizayn edilen yalan haberlerin izleyici ve dinleyiciye ulaşımı kabul edilemez. Halkımız doğruları öğrenmeyi hak eder, yalan ve yanlış bilgilere seyirciyi maruz bırakmak hiçbir yayıncının hakkı değildir. Yalan haber ve dezenformasyona asla ve asla geçit vermeyeceğiz."

"KURALLARA UYMAYANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATACAĞIZ"

Spor ve tartışma programlarında da bilinçli veya bilinç dışı küfür ve hakaretlere varan söylemleri de dikkatle takip ettiklerini kaydeden Şahin, bu yayınlarda ilgili yasanın 8'inci maddesinde yer alan yayıncılık ilkelerine uyulmadığını dile getirdi.

Türk aile yapısını zedeleyen, toplumsal ve kültürel değerlere saygısız yayınları önlemenin görevleri olduğunu hatırlatan Şahin, "RTÜK olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bilhassa seçim dönemine yaklaştığımız bugünlerde, yayınları yakından takip ederek kurallara uymayan medya hizmet sağlayıcılar hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacağımızı açıkça beyan ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

gazikent27.com