Okullar ekonomik sorunların ve salgın tehditi gölgesinde açılıyor
Haber Kategorisi: Eğitim

Okullar ekonomik sorunların ve salgın tehditi gölgesinde açılıyor

Üç aylık yaz tatili sona erdi. Öğrenciler için eğitim maratonu tekrar başlıyor. Okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9'uncu sınıfa adım atan öğrenciler için uyum haftası 4 Eylül'de başladı.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında diğer sınıflar için de 2023-2024 eğitim öğretim yılı ilk ders zili bugün çaldı. Çözülmeyen, çözülmek istenmeyen bir sorun ağı şeklindeki eğitim sisteminde; yine yetersiz öğretmen kadrosu, kalabalık ve mülteci ağırlıklı sınıflar, eğitim sisteminin kalitesizliği, yoksul aile çocuklarının beslenme sorunun gölgesinde bir eğitim öğretim yılı daha başlamış oluyor.

Ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynaklar okullara ulaştırıldı. Eğitim öğretim yılının ilk ara tatili, 10 Kasım'dan itibaren bir hafta sürecek. Öğrenciler, ilk dönem karnelerini 19 Ocak Cuma günü alacak. İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından 5 Şubat Pazartesi okullar yeniden açılacak. İkinci sömestir yaklaşık 4 ay sürecek. 5 Nisan'da, bir haftalık ara tatil var. İlk ve orta dereceli okullar, 14 Haziran'da kapanacak ve milyonlarca öğrenci yaz tatiline çıkacak.

Salgın tehlikesi gündemde

Eğitim yılının başlamasıyla özellikle kızamık ve Koronavirüs'ün Eris varyantının çocuklarda artmasını beklediklerini belirten uzmanlar, aşı ve hijyene dikkat çekti. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Kızamık da Koronavirüs de solunum yoluyla bulaşan hastalıklar. Bir çocuğun bile hasta olması diğerlerini de riske sokar. Bu yüzden kapalı ortamların sık sık havalandırılması lazım. Hasta olan ya da hasta hissedenler mutlaka maske takmalı” dedi.

Deprem illerinde telafi eğitimi yapılacak

6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden etkilenen ve deprem sebebiyle afet bölgesi illeri olarak belirlenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki resmi ve özel okullarda 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine yönelik öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak programla, 11 Eylül ile 6 Ekim arasında zorunlu telafi programları uygulanacak.