Öğrenciler merak ediyor, İOKBS bursu yattı mı?
Haber Kategorisi: Eğitim

Öğrenciler merak ediyor, İOKBS bursu yattı mı?

Bursluluk (PYBS) ödeme tarihleri ortaokul ve lise öğrencileri tarafından araştırılıyor. Yeni yılda ortaokul ve lise öğrencilerine ödenen bursluluk ücretlerine yapılacak artış gündem oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl İOKBS sınavına katılan ve başarılı olan 5,6,7,8,9,10 ve 12’nci sınıf öğrencileri için belirli bir kontenjan ayırarak burs desteği sağlıyor. Bursluluk ücretleri, her yıl Ocak ve Temmuz ayında yeniden belirleniyor. Ocak ayına girilmesi ile birlikte gözler, zamlı burs ücretlerine çevrilmiş durumda. Burs ödeme tarihleri şehirlere göre değişiyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise öğrencilerin ulaşım ve eğitim masrafları başta olmak üzere diğer giderleri için öğrencilere, burs desteği sağlıyor. Burs ödeme tarihleri, şehirlere göre farklılık gösteriyor. Yeni yılda Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ücretleri zamlandı. Üniversite bursları 1.250 TL’ye çıkarılırken bursluluk ücretleri beklenmeye başlandı. Okulların kapalı olduğu dönemlerde de İOKBS bursu hesaplara yatırılmaya devam ediyor. Son olarak 2022 yılının Temmuz ayında bursluluk ücreti aylık 663 TL olarak belirlenmişti. 

Milli Eğitim Bakanlığı henüz 2023 yılı burs ödemelerine başlamadı. Ödeme tarihlerine ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor. Burs ödemelerinin şehirlere göre farklılık gösterdiği biliniyor. Burs ödemelerinin 25 Ocak Çarşamba gününe kadar hesaplara aktarılması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Ocak ve Temmuz ayında burs ücretlerini yeniden belirleniyor. 2022 yılının Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayında burs ücreti aylık 663 TL olarak hesaplara yatırıldı.

Son olarak bursluluk ücretine yüzde 42 oranında zam yapılmıştı. Bu yıl ise zam oranının %30 seviyelerinde olması bekleniyor. Bu durumda burs ücreti 861 TL seviyelerine yükseliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin devamsızlık, not, karne ve birçok bilgisine erişim sağlandığı e-Okul ekranından burs durumu sorgulanabiliyor.

T.C. kimlik numarası ve öğrenci şifresiyle sisteme giriş yapan öğrenciler, ardından doğum tarihi, doğum yılı, eğitim alınan şube, öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe gibi soruları yanıtlayarak güvenlik aşamasını geçebilir. Ardından sol bölümde bulunan menü yardımıyla öğrenciler, burs bilgilerini ve ödeme olup olmadığını kontrol edebilirler.