Milyonlarca öğrenci üniversite sınavı için ter döktü
Haber Kategorisi: Eğitim

Milyonlarca öğrenci üniversite sınavı için ter döktü

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 81 il ve Lefkoşa'da gerçekleştirildi.

YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Cumartesi günü yapılmıştı. AYT ise Pazar günü saat 10.15'te başladı ve 6 bin 231 bina ile 112 bin 695 salonda uygulandı. Bu geniş kapsamlı sınav organizasyonunda 282 bin 812 kişi görev aldı.

AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40 soru, Matematik Testi'nde 40 soru ve Fen Bilimleri Testi'nde 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru yöneltildi ve 180 dakika süre verildi. Engelli adaylar için özel düzenlemeler de yapıldı; tekli ve toplu salonlarda sınava giren 8 bin 334 engelli adayın 1140'ına okuyucu-işaretleyici yardımı sağlandı. Ayrıca bu yıl yapılan düzenlemeyle, ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verildi. Adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı.

Sınav günü kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık tutuldu.

Öte yandan, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen Dostluk Turnuvası'na katılan 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'nın milli futbolcuları için de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) düzenlendi. Bu özel düzenleme ile genç sporcuların eğitim süreçlerinin aksamaması sağlandı.