• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

Koca'dan nöbet açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’dan asistan hekimlerin nöbet sayılarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor" diye konuştu.

AKP'nin 21’inci kuruluş yıl dönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, asistan hekimlere ayda en fazla 8 nöbet verilmesine ilişkin yeni yönetmeliğin haftaya yayımlanacağını bildirdi.

 

Kuruluş yıl dönümü programına katılan bir kişinin, asistan hekimlerin nöbetlerinin fazla olduğunu belirtmesi ve “Gençlerimizi evlendiremiyoruz.” demesi üzerine Koca, “Sistemin yükünü çeken asistan arkadaşlarımız. Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor” ifadesini kullandı.

Asistanların taban ücretlerinde de düzenleme yapıldığını, ek ödeme yönetmeliğiyle katsayılarında artışa gidildiğini ve mesai sonrası çalışmalarının önünün açıldığını hatırlatan Koca, şöyle konuştu:

 

"Önümüzdeki dönemde, asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte 8’i aşmayacak.

 

Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Biz nöbet ertesi 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz.

 

Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek."

 

Bakan Koca, intern doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılacağını da anımsatarak, şunları kaydetti:

 

İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan böyle intern yani son sınıflarında asgari ücret kadar bir ücret müjdesi olmuştu.

 

Bununla ilgili de bakıyorum özellikle intern arkadaşlarımız ‘niye halen bu bize ödenmiyor’ diyor.

 

Bildiğiniz gibi bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün.

 

Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek."

 

Bunları Da Okuyabilirsiniz

Bakanlığın SGK ’den aldığı 42 milyar TL nereye gitti?

Bakanlığın SGK ’den aldığı 42 milyar TL nereye gitti? ,03/10/2022

Sayıştay’ın raporuna göre, Sağlık Bakanlığı’nın hastaların tedavisi için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) fazladan avans olarak aldığı 42 milyar 302 milyon TL’yi nereye harcadığı konusu muamma. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, “Yoksa bu para şehir hastanelerinin kira ve diğer müşteri garantili hizmet bedelleri için şirketlere mi aktarıldı?” diye sordu ?

Detay...
Sokak kedilerinin şüpheli sakatlıkları

Sokak kedilerinin şüpheli sakatlıkları ,01/10/2022

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde 10’dan fazla sokak kedisinin ayağı kesilme olayına ilişkin Karkamış Kaymakamlığı'ndan açıklama

Detay...
“TEMİZ BİR ŞAHİNBEY İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“TEMİZ BİR ŞAHİNBEY İÇİN ÇALIŞIYORUZ” ,01/10/2022

Şahinbey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, daha temiz bir Şahinbey için 7 gün 24 saat çalışıyor. Şahinbey Belediyesi caddeler, sokaklar, mahalle araları, parklar, semt pazarları ve kamu kuruluşlarına temizlik konularında destek vermeye devam ediyor.

Detay...