Kızamığa dikkat!
Haber Kategorisi: Sağlık

Kızamığa dikkat!

Kızamık, öksürük veya hapşırık yoluyla havaya yayılan virüsle temas yoluyla yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle burun, boğaz ve solunum yollarını etkileyen kızamık hastalığı her yaşta görülebilir. Kızamık belirtileri arasında şunlar bulunur:

 

  1. Ateş: Yüksek ateş kızamıkın erken belirtilerinden biridir.
  2. Öksürük: Kuru veya hafif balgam eşlik edebilir.
  3. Burun akıntısı: Burnun akması ve tıkanıklık gibi semptomlar görülebilir.
  4. Gözlerde Hassasiyet: Işığa karşı hassasiyet ve gözlerde sulanma ve kızarıklık görülebilir.
  5. Kızarıklık: Ağız içi ve boğazda kızarıklık, bademciklerde şişme olabilir.
  6. Döküntü: Kızamık döküntüsü, genellikle hastalığın 3-5. günlerinde başlar. Başta yüzde ve boyunda olmak üzere vücudun her yerinde yayılabilir. Küçük, kırmızı, kabarık lekeler şeklindedir ve genellikle birbirine yakındır. Bu belirtiler tipik olarak 7-10 gün devam eder ve kızamık geçtikten sonra döküntü ve diğer semptomlar kaybolur.

Kızamık hastalığının nedeni kızamık virüsü (rubeola virüsü) enfeksiyonudur. Bu virüs çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar yoluyla yayılır. Enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması sonucu havaya yayılan damlacıklar sağlıklı bir kişi tarafından solunabilir. Kızamık virüsü şu yollarla bulaşabilir:

  1. Doğrudan temas: Enfekte bir kişiyle öksürürken veya hapşırırken yüz yüze temas.
  2. Havadaki damlacıklar: Enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya yayılan damlacıkları solunması.
  3. Kontamine yüzeyler: Enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla kontamine olan bir yüzeye dokunmak ve ardından ağız, burun veya gözlere dokunmak.

Kızamık hastalığının önlenmesi için en etkili yöntem aşılanmadır. MMR aşısı, kızamığa karşı %97 oranında koruma sağlar. Aşı, 12 ay ve 4-6 yaş arası tüm çocuklara iki doz olarak önerilmektedir .