Kamuda tasarruf paketi açıklandı
Haber Kategorisi: Ekonomi

Kamuda tasarruf paketi açıklandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Kamuda tasarruf paketi açıklandı.

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi detaylarına göre, önümüzdeki üç yıl içinde emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alımı gerçekleştirilecek. Ayrıca, kamuda yeni araç satın alma ve kiralama işlemleri, 3 yıl süreyle durdurulacak. Hizmet binaları ve lojman gibi tesislerin alımı ve yapımı da aynı süre boyunca durdurulacak ve mevcut tesislerin ekonomiye kazandırılması sağlanacak.

Kamuda tasarruf önlemleri arasında, destek personeli sayısının azaltılması, esnek ve uzaktan çalışma modellerinin geliştirilmesi, yönetim kurulu ücretlerine tavan sınırlaması getirilmesi gibi adımlar da bulunuyor. Ayrıca, Bakanlıkların yurt dışı teşkilatlarının ve taşra teşkilatlarının etkinlikleri gözden geçirilecek.

Hizmet içi eğitim ve toplantılar kamu tesislerinde yapılacak, yurt dışı geçici görevler sınırlandırılacak ve sokak ve cadde aydınlatmalarında LED dönüşümü hızlandırılacak. Ayrıca, e-yazışma sistemine geçiş tamamlanacak, kurumsal arşivler elektronik ortama taşınacak ve basılı tanıtım materyallerinin kullanımı azaltılacak.

Temsil ve tanıtma ödeneklerinde kesinti yapılacak, uluslararası toplantılar ve milli bayramlar hariç diğer etkinlikler düzenlenmeyecek ve demirbaş alımları da 3 yıl süreyle durdurulacak. Mal ve hizmet alım ödeneklerinde ve yatırım ödeneklerinde kesintilere gidilecek ve kamu yatırımlarında önceliklendirme yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili idareler tarafından sağlanacak olan bu önlemler, tüm kamu personelleri tarafından uygulanacak ve izlenecek. İdari yaptırımlar ve para cezaları da uygulanacak.