İpekyolu’nun ulaşım yükünü hafifletecek Çevreyolu- OSB-Otoyol Tüneli tanıtıldı
Haber Kategorisi: Gaziantep

İpekyolu’nun ulaşım yükünü hafifletecek Çevreyolu- OSB-Otoyol Tüneli tanıtıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Birinci Birleşimi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kentimizde bir yıl boyunca düzenlenecek festivaller için Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na 15 milyon lira ek yardım yapılması oy çokluğu ile meclisten geçti.

Proje, İpekyolu trafiğini rahatlatacak

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile şehir merkezi arasında İpekyolu’nun ulaşım yükünü hafifletecek Çevreyolu- OSB-Otoyol tünelinin tanıtımını yaptı, projeyi detaylarıyla anlattı. Proje sayesinde Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşım kesintisiz olarak gerçekleşmesi ve OSB ile kent merkezi hattı için çevre yolu ile alternatif bağlantı sağlanması hedefleniyor. 7 bin 414 metre uzunluğundaki projenin, Dülük Ormanı kısmı 2 bin 900 metrelik tünelden oluşarak ormanın doğal ve tarihi yapısı da korunacak.

2 bin 900 metrelik tünelden oluşarak ormanın doğal ve tarihi yapısı da korunacak

Tünel kısmı gidiş geliş 3’er şeritten oluşacak olup, çevreyolu ile D-400’ün kesişim noktasından başlayacak proje, OSB ve Adana- Şanlıurfa Otoyolu’na (TAG) bağlanacak. Proje tamamlandığında çevre yolu hattı daha aktif kullanılacağından şehir içinden geçerek ulaşımı sağlayan D-400 Karayolu (İpekyolu) rahatlayacağı ifade ediliyor.  Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Birinci Birleşimi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı. Yoklama alınması ile açılan meclis, bir önceki birleşim tutanağının kabul edilmesiyle devam etti. Ek maddelerle birlikte görüşülen toplam 52 maddenin 1’i oy çokluğu 51’i ise oy birliği ile kabul edildikten sonra ilgili komisyonlara havale edildi.

50 bin metrekare alana yeni bir Festival Parkı yapıyoruz

Gastroantep Festivalinin 15 Eylül itibariyle başlayacağını dolayısıyla hareketli bir hafta olduğunu dile getiren Başkan Şahin, tüm Gazianteplileri festivale davet etti. “300’e yakın şef geliyor. 50 bin metrekare alana yeni bir Festival Parkı yapıyoruz. Kamulaştırma bitti” ifadelerini kullandı.

600 proje ile en fazla proje üreten ülke olduk
Avrupa Hareketlilik Haftası’na değinen Şahin, “Avrupa Hareketlilik Haftası’nda birlikte yürüyelim diyerek yürümenin önemini anlattık. Tramvaydan indik otobüse bindi, otobüsten bisiklet yoluna geçme gibi çeşitlendirip devam etme beraberinde toplu taşımaya teşvik etme ve iklim dostu çevre dostu ulaşımı artırma hedefleniyor. Çünkü ulaşım şu anda hava ile ilgili kirlenmede yüzde 20’lerde. Bu yüzden bir taraftan elektrikli ve hidrojen otobüse geçmeye çalışıyoruz, bir taraftan bisikleti bir spor aracı değil bir ulaşım aracı olarak daha görünür kılmak istiyoruz. Geçen yıl Türkiye Belediyeler Birliği olarak, 600 proje ile en fazla proje üreten ülke olduk. Belediyelerimiz çok ciddi destek verdi. Bu sene de aynı şekilde olacak” şeklinde konuşma yaptı.

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında Gaziantep Modern Sulamanın Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında teknik iş birliği protokolü imzalandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu projenin uygulanması için gerekli katkı yapıdan 95 bin 625 TL Tarım ve Daire Başkanlığı bütçesinden karşılanması maddesi oy birliği meclisten geçti. 

Bu maddeye istinaden konuşan CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, dünyada gıda sıkıntısı yaşandığını kaydetti. Başkan Şahin, “Kendi kendine yetebilme ve gıda güvenliği ülke güvenliği kadar önemli” dedi.

230 bin metrekarelik bir alanda kurutmalık patlıcan üretiyoruz

Oğuzeli Belediye Başkanı M. Sait Kılıç, “230 bin metrekarelik bir alanda kuyu suyu ile Oğuzeli’nin kurutmalığının patlıcanını üretiyoruz. Haftada bir toplanıyor, tüm giderleri uluslararası kuruluş karşıladı. 62 aileye ücretsiz 3 bin metrekare alan tahsis edildi. Bir toplamda 20 bin lira para aldılar” diye konuştu.