Helikopter kazası geçiren İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti
Haber Kategorisi: Asayiş

Helikopter kazası geçiren İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

Helikopter kazasında İran Cumhurbaşkanı Reisi ve yanında yer alan Dışişleri Bakanı Emirabdullahyan ve devrim muhafızlarının da hayatını kaybettiği bildirildi

Dün akşam saatlerinde kaza yapan helikopterin enkazına bu sabah ulaşıldı. İranlı yetkililer, sisli hava nedeniyle helikopterin yerini tespit etmekte güçlük çekmişti. Reuters'a konuşan üst düzey bir İranlı yetkili, Reisi ve Emirabdullahiyan'ın ölümünü ilk kez duyurdu.

Mehr haber ajansı, helikopterdeki tüm yolcuların şehit olduğunu bildirdi. Reuters'a konuşan ikinci bir kaynak ise helikopterin tamamen yanmış olduğunu belirtti. Al Jazeera, helikopterdeki bazı cesetlerin tanınmayacak derecede yanmış olduğunu aktardı.

Kazanın nedeni hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı. Reisi'nin ölümünün ardından İran anayasasına göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir yürütmenin başına geçecek ve 50 gün içinde yeni seçimler yapılacak.

Reisi, Doğu Azerbaycan eyaletinde seyahat ediyordu. Devlet televizyonu, olayın meydana geldiği bölgenin Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki Jolfa kenti yakınlarında olduğunu açıkladı. Reisi, Pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir barajın açılışı için Azerbaycan'da bulunuyordu. Kazanın ardından Türkiye de İran'a yardım eden ülkeler arasında yer aldı. İran Kızılayı, helikopterin Akıncı İHA'nın tespitlerinden sonra bulunduğunu duyurdu.

63 yaşındaki Reisi, 2021 yılında Cumhurbaşkanı olmadan önce İran'ın yargı erkinin başındaydı ve ülkenin dini lideri Ali Hamaney'e yakınlığıyla biliniyordu. Hamaney'in potansiyel haleflerinden biri olarak görülüyordu.

IRNA'nın aktardığına göre, Reisi ve Emirabdullahiyan'ın hayatını kaybettiğinin doğrulanmasının ardından hükümet kabinesi acil toplantıya çağrıldı.