Gerçekten tereyağı mı yiyoruz?
Haber Kategorisi: Sağlık

Gerçekten tereyağı mı yiyoruz?

Tereyağı, sofralarımızda sıkça kullandığımız bir gıda maddesi. Ancak, tereyağının içeriği ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak, sağlığımızı korumak açısından önemli.

Tereyağı, sofralarımızda sıkça kullandığımız bir gıda maddesi. Ancak, tereyağının içeriği ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak, sağlığımızı korumak açısından önemli. Tereyağı, genellikle %80-90 oranında süt yağı içerirken, dörtte üç yağlı tereyağında bu oran %60-62'ye düşer. Yarım yağlı tereyağında ise %39-41 arası süt yağı bulunur.

Öte yandan, yayık tereyağı, sütten değil yoğurttan üretilir ve farklı bir lezzet sunar. Ancak, tereyağının tadını aratmayan bitkisel margarinler de piyasada sıklıkla bulunur.

Tereyağına ek olarak, patates püresi de atlanmaması gereken bir lezzettir. Kapitalizmin etkisiyle, tereyağı ve diğer gıda ürünlerindeki çeşitliliğin ve içeriklerin önemi her zamankinden daha fazla artıyor.

• TEREYAĞI: İçinde %80-90 oranında süt yağı bulunur. • DÖRTTE ÜÇ YAĞLI TEREYAĞI: İçinde %60-62 oranında süt yağı bulunur. • YARIM YAĞLI TEREYAĞI: İçinde %39-41 oranında süt yağı bulunur. • YAYIK TEREYAĞI: Sütten değil yoğurttan yapılandır. • TEREYAĞI LEZZETİ: Süt ve süt ürünleri içermeyen bitkisel margarin. - PATATES PÜRESİNİ de unutmamak lazım tabi.