GBB Meclisinde ‘Pahalılık Çalıştayı’ önerisi
Haber Kategorisi: Ekonomi

GBB Meclisinde ‘Pahalılık Çalıştayı’ önerisi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1.Birleşim Toplantısı GBB Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi.

GBB Başkanı Fatma Şahin, 16-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan GastroAntep Kültür Yolu Festivali’ne ilişkin sunum yaparken, kentin pahalılığı ise mecliste gündem oldu. Toplantıda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Sucu, vatandaşların pahalılıktan dertli olduğunu ve bu nedenle farklı şehirlere gittiğini söyledi. Şahin ise, deprem algısının esnafı etkilediğini, pahalılık konusunda çalıştay yapılması teklifinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 1.Birlşeim Toplantısı, GBB Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında yapıldı. Gündemde yer alan 54 maddenin görüşüldüğü toplantı öncesi Başkan Şahin, 16-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan GastroAntep Kültür Yolu Festivali’ne ilişkin sunum yaptı.

Sunumun ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 1.maddesinde AB ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından nihai faydalanıcı olan TBB işbirliği ile yürütülecek ve toplam bütçesi AB tarafından sağlanacak olan Bugünün Gençleri Geleceğin Meslekleri Projesi’nde belirlenen bina ve sınıfların tahsisi ile her türlü iş ve işlemlerini yapmaya ve proje dokümanlarını imzalamaya GBB Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR’E YENİ KARDEŞ BELEDİYE

Gündemin ikinci maddesinde Gaziantep ile Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan Şehri arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalanması için GBB Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi.

MÜZELER ÜCRETSİZ OLACAK!

Gündemin 3.maddesinde ise 16-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan GastroAntep Kültür Yolu Festivali kapsamında belediyeye bağlı müzelerin ücretsiz hizmet vermesi ve çalışma saatlerinin 08.30- 21.00 saatlerine güncellenmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

SPOR KULÜPLERİNE DESTEK GELİYOR!

Toplantıda gündemin 11 ve 12.maddelerinde Amatör Spor Kulüpleri ile Gaziantep Belediye Spor Kulübü Voleybol Takımına nakdi destek sağlanması konusu görüşüldü. Plan ve bütçe komisyonuna sevk edilen maddelere göre, Gaziantep Amatör Spor Kulüplerine Federasyonu’na bağlı 100 Amatör Spor Kulübüne 50 bin TL, toplamda 5 milyon TL nakdi yardım yapılacak. 2.Lige yükselen Gaziantep Belediye Spor Kulübü Voleybol Takımına ise 1 milyon 200 bin TL nakdi yardım yapılacak.

PAHALILIK TARTIŞMASI

Toplantıda söz alan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li üyesi Mehmet Sucu, pahalılığı gündeme taşıdı. Sucu, ‘’ GastroAntep gibi etkinlikler şehrimizin tanıtılmasına itirazımız yok. Ama şehirde yaşayanları da dinlemek gerekiyor ve bize gelen şikayetler var. Gaziantep Gastronomi olduktan sonra pahalı bir şehir haline dönüştü. Nohut dürümü 60 TL, bir ciğer dürümü 125 TL, bir bardak çay 30 TL, bir fincan kahvenin 75 TL olduğu yönünde şikâyetler var. Esnaf turist sayısının azaldığını söylüyor. Kentte yaşayan halkımız yemek konusunda komşu illere gidiyor. Bu benim içimi çok sızlatıyor. Halkımız yiyip-içemez duruma geldi. Siz, bu konuda bir çalışma yapılacağını söylemiştiniz ancak değişen bir şeyin olduğunu göremedim” dedi.

ÇALIŞTAY YAPALIM

Sucu’nun ardından konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘’Esnaf ile konuştuğumuzda, ‘’Deprem algısından sonra satışlar düştü, kimse gelip gitmiyor, kimse alışveriş yapmıyor. Çalıştay yapalım, alınan kararların yan etkilerini konuşalım. Daha önce Oda Başkanlarımıza, ‘’Denetleme yetkilerinin olduğunu’’ söyledim. Çok rahat hem standart ile ilgili hem de fiyatla ilgili denetleme yetkileri var. ‘Ama daha etkin nasıl yapabiliriz?’ bunu da konuşalım. GastroAntep’i durdurursak daha kötü olur. Önerilerinizi alalım, ne gerekiyorsa yapalım’’ dedi.