Gaziantep Valilik Binası, deprem sonrasında binası hasarlı kurumların sığındığı bina oldu.
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep Valilik Binası, deprem sonrasında binası hasarlı kurumların sığındığı bina oldu.

6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından Gaziantep’te de birçok bina ve yapı hasar alırken, yıkılması planlanan Gaziantep Valilik Binası dimdik ayakta kaldı. Yıkım tartışmaları sırasında depreme dayanıksız olduğu ifade edilen bina, deprem sonrasında binası hasarlı kurumların sığındığı bina oldu.

 6 Şubat yaşanan deprem sonrası birçok bina ve yapılar yıkıldı ve hasar aldı. Hasar alan kamu binaları da boşaltılarak farklı binalarda hizmet etmeye başladı. Şehitkamil Belediyesi, binadaki hasar nedeniyle belediyenin farklı hizmet binalarında hizmet vermeye başladı.

Emniyet Müdürlüğü’nün de bazı binalarında hasar olduğu söyleniyor. Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Nüfus Müdürlüğü ve Şitkamil Nüfus Müdürlüğü de hasarlı binalar arasında yer aldı. Bu kurumları vatandaşlara hizmet etmek için Gaziantep Valiliği binasında çalışmalarına başladı. Şahinbey İlçe Nüfus Müdürlüğü ile alakalı nüfus işlemleri giriş katta, Kaymakamlık ile alakalı idari işlemler için 4.kat kısmında bulunan birimde hizmet veriyor.

Dayanıksız denildi, sığınılan bina oldu

Binaları hasarlı kurumların Gaziantep Valilik binasında hizmet vermeye başlamasını değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, “ Gaziantep Valiliği’nin yıkılmasına karşı çıktığımızda, bu binanın ekonomik ömrünü tamamladığı ve depreme karşı dayanıksız olduğu belirtilmişti. Büyük depremin ardından bakıyoruz ki, Valilik binası dimdik ve ayakta.

Depreme dayanıksız denilen bina, deprem sonrası sığınılan bina olmuş.” sözleri ile daha önce yaşanan tartışmaları hatırlatıyor.

 

gazianteppusula.com