Gaziantep Üniversite Öğrencilerinden GAZZE yürüyüşü
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep Üniversite Öğrencilerinden GAZZE yürüyüşü

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) öğrencileri ve akademisyenleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve Filistin’e destek amacıyla kampüs içinde “sessiz yürüyüş” düzenledi. Etkinliğe çok sayıda öğrenci ve HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, HKÜ Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı. Katılımcılar, yürüyüşte “Bu zulme dur de”, “İnsanlığın öldüğü yer: Filistin”, “Çocuklar ölürken susulmaz”, “Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli?”, “Gazze’de soykırım var!” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Rektör Prof. Dr. Dereli, yürüyüşün ardından yaptığı konuşmada, Filistin halkının çektiği acılara sessiz kalmayarak adalet ve özgürlük mücadelesinde yanlarında olduklarını belirtti.

 

Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Saadet Öztürk ise Filistin halkının yanında durarak, haklı özgürlük ve adalet taleplerini desteklemek amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Filistin topraklarında yaşanan olayların insanlığa karşı işlenen haksızlık ve zulüm olduğuna dikkat çeken Öztürk, 214 gündür süren saldırılarda 35 bin Filistinlinin İsrail tarafından hayatını kaybettiğini belirtti. Çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı ve engelli ayırt etmeksizin 35 bin canın İsrail barbarlığınca katledildiği, binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiği ve kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucu enkaz altında can verdiği soykırımın yaşandığını üzüntüyle gözlemlediklerini ifade etti.

Ayrıca, balonlarla yapılan yürüyüşte işgal altındaki Gazze’ye havadan atılan yardımlar ve açlıkla savaşan Filistin halkının ne hale düştüğüne dikkat çekildi. Bu önemli konuda farkındalık yaratmak amacıyla yapılan etkinlik, Filistin’e destek veren birçok kişinin bir araya gelmesine vesile oldu.