Gaziantep'te Öğretmenler İş Bıraktı
Haber Kategorisi: Eğitim

Gaziantep'te Öğretmenler İş Bıraktı

Eyleme katılan 14 sendika üyesi öğretmenler, kanuna tepkilerini 1 günlük iş bırakma eylemi ile  gösterdiler. Eylemde bulunan öğretmenler “Bugün “artık yeter!” demenin, sendika önderimiz Fakir Baykurt’un dediği gibi “ders vermenin”, bizi hafife alanları uyarmanın günüdür!” sloganları attılar.

Maarif Meydanı’nda grup adına basın açıklamasında bulunan Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, “Bugün eğitim emekçisinin, haksızlıklar karşısında susmayacağını, baskılara boyun eğmeyeceğini, mesleğinin onuruna, çocuklarının geleceğine sahip çıkacağını göstermenin günüdür.”dedi.

Yıldan yıla haklarının gasp edildiğini söyleyen Ali Arpat, “Bizi ayın daha başında kara kara ay sonunu düşünür hale getirdiler.  Evimize başımız dik, sınıflarımıza kafamız rahat girmemizi engellediler. Başöğretmenimizin bize emanet ettiği öğrencilerimize laik, bilimsel, kamusal, adil ve çağdaş bir eğitim vermemizin önüne geçtiler, yaşanabilir bir emeklilik hayalimizi bile çaldılar. Sistematik itibar suikastleri düzenlediler. Şimdi ise bu tabloyu daha da beter hale getirecek, hakaret niteliğindeki bir öğretmenlik meslek kanununu önümüze getirdiler. 

Eğitim emekçilerinin görüşü alınmadan, Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan, sorunlarımızı çözmek bir yana dursun bize yeni haksızlıkları ve angaryaları dayatacak olan ÖMK’ya karşı ilk günden beri itirazın örgütleyicisi olduk. Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Her öğretmen uzmandır.  Diploması da uzmanlık belgesidir.” dedi.

Arpat, “Ezbere dayalı bir sınav sonucunda bizi yeni sıfatlarla ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim emekçileri açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir. 

Fakat, hükümet bu konuda geri adım atmayacağını gösterdi. Şimdi biz de haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi gösteriyoruz! Türkiye sendikal mücadele tarihinde neredeyse benzeri olmayan bir ortak duruş birlikteliği oluşturulmuştur. Bugün 14 eğitim sendikası olarak üretimden gelen gücümüzü kullanacak, iş bırakarak kararlılığımızı gösterecek, “ders vereceğiz” “ şeklinde konuştu.

Ayrıca Radyo Şirinnar eylemin başlangıcından itibaren radyo frekansarında ve sosyal medyalarında dinleyicilerine ve izleyicilerine canlı olarak yayın yaptı.