Gaziantep'te döküm işçileri iş bıraktı!
Haber Kategorisi: Ekonomi

Gaziantep'te döküm işçileri iş bıraktı!

Gaziantep'te Küsget Sanayi Bölgesi’nde bulunan döküm fabrikalarında çalışan yaklaşık 350 işçi, işverenin yasal asgari ücret olan 8 bin 500 TL yerine yüzde 10 maaş zammı teklifi nedeniyle iş bıraktı. Asgari ücretin altında çalıştırılmak istenen işçiler, ‘’İşçiyiz haklıyız, hakkımızı alırız’’ sloganları atarak durumu protesto ettiler.

Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonunda gerçekleşen görüşmelerin ardından 2023 yılı Asgari Ücreti 8 bin 500 TL olarak belirlenmişti. Yeni Asgari Ücretin belirlenmesinin ardından kimi iş yerlerinde işten çıkarmaların yaşanabileceği iddiaları gündeme gelirken, KÜSGET bölgesinde bulunan 20 kadar demir döküm fabrikasında çalışan 350 işçi, işverenlerin yüzde 10’luk zam teklifi nedeniyle iş bıraktı.

KÜSGET Bölgesi’nde gerçekleşen eylemde işçiler, işverenlerin yasal Asgari Ücret olan 8 bin 500 TL yerine maaşlara yüzde 10 oranında zam yapmak istediklerini, bu nedenle de iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini belirttiler. İşletmelerin önünde toplanan işçiler, ‘’İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı alırız’’ sloganları attılar.

Eylem yapan işçiler, “Yaptığımız eylemden utanmıyoruz. Biz haklarımızı istiyoruz. işçiler olarak kenetleniyor, hakkımızı arıyoruz. Eyleme katılmayan işçi arkadaşlarımız da eyleme katılsın. İşe gelmediğimizde yevmiyemiz kesiliyor, bugün de yevmiyemiz kesilecek. Ben namusumla çalışıp hakkımı istiyorum. Sözleşme yapılırken işçilerin fikri alınmadı. Hakkımızı arıyoruz, utanmıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Belirlenen Asgari Ücrete rağmen Gaziantep’te işletmelerin tutumu tepkilere neden oldu. Yapılan zam oranı günümüz ekonomik koşullarında bir gereklilik halini alırken, işverenin yüzde 10’luk zam kararı aldığına ilişkin iddialar, 2023 yılında yaşanacakların adeta fragmanı oldu. 

 

gazianteppusula.com