Gaziantep'te dev tünel projesinin temeli atıldı
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep'te dev tünel projesinin temeli atıldı

Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Gaziantep’in ihtiyacı olan ve trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan dev tünel projesinin temeli atıldı.

Şehrin trafiğini rahatlatmak adına önemli projelere imza atan  Şahinbey Belediyesi bunlara bir yenisini daha ekleyerek 2 km gidiş 2 km geliş olarak yapılan dev tünel projesi görkemli bir törenle açıldı.

BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Önceki dönem Adalet Bakanı ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Abdulhamit Gül, çok önemli projeler yapıldığına dikkati çekerek “Gaziantep’imiz ve Şahinbey’imiz için çok önemli olan dev bir eserin temellerini attık. Bizim siyasetimizin temellerinde eser siyaseti var. İnsan ölür ama eseri kalır. Bu eserlerin mimarı olan milletin adamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hizmetlerimize devam ediyoruz. Bizim siyasetimizde millete efendilik değil, millete hizmetkâr olmak var. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yılda Türkiye her alanda çok önemli hizmetler yaptı. Yakın zamanda açılacak olan tünel projesinin maliyeti yaklaşık 1 milyar lira. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na hassaten tüm hemşerilerimiz adına çok teşekkürler ediyorum. Yarım saatlik yolu bu tünellin tamamlanmasıyla birlikte 1.5-2 dakikada geçeceğiz ve Şehreküstü’den çıkacağız. Böylece hem yakıttan tasarruf edilirken çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olunacak. Her açıdan çok önemli bir hizmet sadece Şahinbey İlçemizi değil Gaziantep’imizin trafiğini rahatlatacak bir proje. Bunun gibi onlarca hizmetin çalışmaları da halen devam ediyor” diye konuştu.

ŞAHİNBEY’İN ÇILGIN PROJELERİNDEN BİRİSİ

Bu tür projelerin benzerlerine mega şehirlerde rastlandığını ifade eden TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin “Bu tünel, Değerli Şahinbeyliler Gaziantep’in çılgın projelerinden birisi. Benzerlerini ancak mega şehirlerde rastladığımız, bakınca dışardan belki Avrasya Tüneli’ni anımsatan bir proje. Mega şehirlerin, büyüyen şehirlerin temel bir takım problemleri olur. Nedir o; ulaşım, göç, sosyal konut ihtiyacı, çarpık kentleşme. Gaziantep büyüyen, gelişen, kalkınan şehirlerimizden birisi. Büyüyen, kalkınan bir şehir olmamız hasebiyle, önümüzde bir trafik problemlerimiz var. Trafik problemlerimizin üstesinden Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla, Şahinbey ve Şehitkâmil Belediyelerimizin çılgın projeleriyle üstesinden gelmeye çalışıyoruz” diye konuştu

ŞAHİNBEY BELEDİYE BAŞKANIMIZ TARİH YAZIYOR

Şahinbey Belediyesi’nin vatandaşlar için önemli hizmetler yaptığını ifade eden AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak “Şahinbey Belediye Başkanımız yine bir tarih yazıyor. Gaziantep’e;  Şehreküstü’yü, Yeşilvadi’ye bağlayan, yer altında olan tünelimizle, yine önemli bir adımı daha gerçekleştiriyor, kendisine çok çok teşekkür ediyoruz. Büyük projelere imza atan, parklarımızla, gençlerimize yapmış olduğu tesislerimizle, kadınlarımıza yapmış olduğu tesislerle Şahinbeylilere vermiş olduğu hizmetleri için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Halkımızın kullanımı için burada çok önemli tesisler yapılmakta. Sosyal tesisinden tutunda gençlerimize bilim merkezine kadar ve onlara bisikletinden, bilgisayarına, ayakkabısına kadar her zaman yanlarında, hizmet etmekte teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞAHİNBEY’İN BAŞKANI DESTAN YAZIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OSB’de tünel projesi yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade ederek “Şahinbey’in Torunları, o kadar onurluyuz o kadar gururluyuz ki hep başkalarının hikâyesini dinledik, hep başkalarının destanlarını dinledik, hep başkalarının başarı filmlerini izledik. Artık Şahinbey’de yerli ve milli filmimizi, destanımızı Şahinbey yazıyor. Şahinbey’in başkanı yazıyor, Şahinbey’in milletvekilleri yazıyor, Şahinbey’in bakanı, Şahinbey’in torunları, onun başındaki Recep Tayyip Erdoğan yazıyor” dedi

TÜNELİ REKOR BİR SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ

Temeli atılan tünel projesinin 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacağı müjdesini veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu “Şahinbey İlçemiz hızla büyüyor ve gelişiyor. Çarpık yapılaşmanın düzeltilmesi çok önemliydi. Birileri Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları yapmaktan korkarken biz 10.350 evin kamulaştırmasını ve yıkımını gerçekleştirdik. 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinde yapmış olduğumuz kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Böylelikle eski yapıları yenilerken, şehrimiz için yeni yollar, parklar ve sosyal tesisler yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Gaziantep ve Şahinbey büyüyor. Her gün trafiğe yeni araçlar giriyor. Bu nedenle Gaziantep’i tam ortadan bölen Güney ve Kuzey aksında çok önemli bir yol olan ve 40 yıldır açılamaz denilen Özdemirbey Caddesi 2 şeritli iken kentsel dönüşümle genişleterek 6 şeride çıkararak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Boğaziçi 2’nci etap yol çalışmamızla 2 şeritli yolu 6 şeride çıkarttık. Ayrıca 12 şeritli YeşilVadi yolunu yaparak Doğu-Batı aksında da trafiği rahatlattık. Akabinde eski garajlardaki 1000 tamirci esnafını şehrin içerisinden çıkarıp onlar için yeni bir sanayi sitesini kurup burayı da yıkarak Boağaziçi Bulvarı 1’nci Etap’ı yapıp, İnönü Caddesinin trafik yükünü hafiflettik. Daha sonra YeşilVadi 3 katlı Köprülü Kavşak çalışmamıza başladık. Çünkü Karataş’a giden yolda trafik sıkışıyor ve kazalar oluyordu. Burayı da 5 ay gibi kısa bir sürede yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Orada trafik sorunu diye bir şey kalmadı. YeşilVadi 3 katlı Köprülü Kavşağımızın açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı ve biz orada vatandaşımıza tünelleri yapacağımıza söylemiştik ve bu gün tünel projemizin temellerini attık. 8 ay sonra bu yıl bitmeden rekor bir sürede tünellerimizi tamamlayacağız. Çalışmalarımızı 4 koldan yürütüyoruz. Böylelikle Türkiye’de en hızlı açılan tünelleri 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluş tarihinde Gaziantep halkının hizmetine sunacağız şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi. 

 BAŞKANIMIZ HALK İÇİN ÇALIŞIYOR

Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu tünel projesinin şehrin trafiğini rahatlattığını belirten vatandaşlar “Başkanımız şehrin trafiğini rahatlatmak adına daha önce Özdemirbey 1’nci ve 2’nci etap, YeşiVadi Bulvarı, Boğaziçi 1 ve 2’nci etap, 3 katlı köprülü kavşak gibi önemli projelere imza attı. Şimdide tünel projesine başlamış üstelik 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayacakmış. Onun zamanında biz hizmetin her türlü güzelliğini gördük. Sağ olsun bizler için sabahın erken saatinde çalışmaya başlıyor. Yapılacak olan bu tünel projesi ile 40 dakikalık yol 1.5-2 dakikaya düşecekmiş. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Düzenlenen temel atma törenine önceki dönem Adalet Bakanı ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Abdulhamit Gül, TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Adayları Av Hasan Teke, Bünyamin Bozgeyik, İrfan Çelikaslan, Eyüp Özkeçeci, STK Başkanları ve vatandaşlar katıldı.