Gaziantep'te Bakkal Kartla ilk alışverişlerini yaptılar
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep'te Bakkal Kartla ilk alışverişlerini yaptılar

Gaziantep Valiliği, dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla daha önce zincir marketlerde kullanılan sosyal destek kartlarını “Bakkal Kart” uygulamasına dönüştürdü.

Bu uygulama, küçük esnafın da desteklenmesini hedefliyor. Valilik bütçesiyle alınan kartlara ek olarak hayırseverlerin katkısıyla genişletilen çalışmada, ihtiyaç sahiplerine kartlar ulaştırıldı. Bugün ilk alışverişlerini yapan vatandaşları bakkalda ziyaret eden Gaziantep Valisi Kemal Çeber, projenin diğer illerden de yoğun ilgi gördüğünü ve bu çalışmanın hem vatandaşın hem de esnafın desteklenmesine katkı sağladığını ifade etti.

Gaziantep, bu yılı Büyükşehir Belediyesiyle beraber “aile yılı” ilan etti. Vali Çeber, “Mahalle deyince ilk akla gelen bakkal amca, bakkal abi, teyze. O proje kapsamında ekonomik olarak da bazı sıkıntıların konuşulduğu bu dönemde bakkal kardeşlerimizi de desteklemiş oluyoruz. Tespit ettiğimiz mahallelerde dezavantajlı vatandaşlarımıza bakkal kartlarını veriyoruz.” dedi. Çeber, sisteme kayıtlı 110 mahallede 267 bakkalın odaların kontrolünde bu sisteme kaydedildiğini ve sistem sayesinde herkesin kendi isteklerine göre alışverişini yaptığını anlattı.

Proje, Valilikte oluşturulan 25 milyon liralık bütçeyle başladı ve bu bütçeyle 50 bin kart dağıtıldı. Ardından hayırseverlerin yoğun ilgisiyle bu sayı 20 binin üzerine çıktı. Toplamda 75 bine yaklaşan Bakkal Kart, 35 milyon liranın üzerinde bir bütçeye denk geliyor. Bu uygulama, bakkal esnafının kasasına giren paraların bereketine dönüşüyor. 29 Ekim Mahallesi’nde bakkallık yapan Hasan Kurtoğlu da çalışmadan dolayı emeği geçenlere teşekkür ederek, “İşlerimiz biraz durgundu, bize de faydası oldu.