Gaziantep'te Artan Sıcaklıklar Orman Yangınlarını Tetikledi: 12 Günde 600 Yangın!
Haber Kategorisi: Asayiş

Gaziantep'te Artan Sıcaklıklar Orman Yangınlarını Tetikledi: 12 Günde 600 Yangın!

Gaziantep'te hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte orman, arazi ve anız yangınlarında belirgin bir artış yaşandı.

 Haziran ayının ilk 20 gününde meydana gelen 62 orman ve 524 arazi-anız yangını sonucunda on binlerce dönüm alan zarar gördü. Bu yangınlar sonrası, kentteki ormanlık alanlara girişler Ekim ayına kadar yasaklandı.

Şahinbey'de Tehlikeli Yangın

Geçtiğimiz Salı günü, Şahinbey İlçesi'ne bağlı Küçük Kızılhisar Mahallesi’nde bir yangın çıktı. Yangının Burç Ormanı ve çevredeki yerleşim yerlerine sıçrama riski bulunuyordu ancak itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi sayesinde yangın büyümeden kontrol altına alındı.

Gaziantep Valiliğinden Açıklama

Gaziantep Valiliği, Küçükkızılhisar ile Serince arasında çıkan örtü yangınının kontrol altına alındığını ve herhangi bir yerleşim yerine veya ormana ulaşmadığını duyurdu. Bu yangın, son 20 günde kentte meydana gelen birçok orman yangınından biri oldu.

12 Günde 600 Yangın

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Kurban Bayramı öncesi düzenlenen basın toplantısında orman yangınlarına karşı alınan tedbirleri açıkladı. Vali Çeber, "Artan hava sıcaklıkları nedeniyle 01.06.2024 - 12.06.2024 tarihleri arasında ilimizde 62 orman yangını ve 523 arazi-anız yangını meydana geldi," dedi.

Ormanlara Giriş Yasaklandı

Vali Çeber, alınan ilave tedbirler ve meteorolojik veriler ışığında, ormanların korunması amacıyla bazı park alanlarına girişlerin serbest bırakıldığını belirtti. Dülükbaba Tabiat Parkı, Burç Hayvanat Bahçesi Tabiat Parkı, Yamaçtepe Tabiat Parkı, İbrahimli Orman Parkı, Erikçe Orman Parkı, Belkıs Orman Parkı, Oğuzeli Orman Parkı ve Kıraçtepe Orman Parkları'na mangal yapmamak ve ateş yakmamak şartıyla girişlerin serbest olduğunu, diğer tüm ormanlık alanlara ise 15.06.2024 - 29.09.2024 tarihleri arasında girişlerin yasaklandığını açıkladı.