Gaziantep CHP'den 14 ve 28 Mayıs Seçimlerine ilişkin özeleştiri
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep CHP'den 14 ve 28 Mayıs Seçimlerine ilişkin özeleştiri

CHP İl Başkanı Neşet Uçar, Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç tarafından il binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, 14 ve 28 Mayıs Seçimlerine ilişkin özeleştiride bulundu. Kongre sürecine ilişkin konuşan Uçar, Öztürkmen ve Meriç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını, alacağı her kararı destekleyeceklerini belirttiler.

CHP Gaziantep İl Binasında CHP İl Başkanı Neşet Uçar, Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç tarafından il binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda, CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, partisi ve Millet İttifakı’na yönelik özeleştiride bulundu.
MUTABAKAT METNİ ÖZÜMSENEMEDİ
Toplantıda konuşan Öztürkmen, ‘’ Ülkemiz demokrasi tarihinde ilk kez böyle bir seçim yaşadı. Yaklaşık 100 yıllık demokrasi tarihinde ilk kez daha önce birbirleri ile çok farklı kulvarlarda yer alan 6 siyasi ülkemizi içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan. Kurtarmak amacıyla bir araya geldiler. Kendi programlarındaki bazı konulardan ödün vererek, Cehennemin Kapılarını kapatmak amacıyla el ele verdiler. Bu sürecin sonunda seçime girme iradesi gösterildi. İki turlu bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadık. Millet İttifakı sürecinde birtakım eksikler, yanlışlar yaşanmış olabilir. Bence Mutabakat Metni Hazırlama süreci uzun oldu, halkımızda bir bıkkınlık durumu yaratılmasına yol açtı.
 İYİ PARTİ’YE ELEŞTİRİ
İYİ Parti’nin kazanacak aday çıkışına değinen Öztürkmen, ‘’İkinci olarak ise İYİ Parti’den kaynaklanan, ‘’Kazanacak Aday’’ açıklamaları, Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili kazanmayacak aday algısına neden oldu. Millet İttifakı başarılı bir seçim kampanyası yürüttü. Sayın Genel Başkanımız, büyük bir çaba harcadı, Türkiye’nin her yerini dolaştı, tüm kesimlere ulaşmaya çalıştı. Millet İttifakı’nın projelerini vatandaşlara anlatmaya çalıştı. Bu noktada da belki hatalarımız olabilir. 2 bin 300 maddelik Mutabakat Metni’nin seçmen tarafından okunup, benimsendiğini sanmıyorum. Kısa süre içerisinde çeşitli konular gündeme getirildiği için seçmen bunları tamamen özümseyemedi.’’ 
HALKIN İRADESİ BASKI ALTINA ALINDI
Açıklamalarını sürdüren Öztürkmen, ‘’Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde görülmemiş, eşit olmayan bir seçim yaşandı. Devlet kurumları iktidar tarafından tam kapasite kullanıldı. Millet İttifakına ve Cumhurbaşkanı Adayına yer vermedi. Bunlara yer veren basın kuruluşları da baskı altına alındı. Seçmen iradesi ahlak dışı yollarla baskı altına alındı.’’ 
SEÇİM SONUÇLARINI YABANCI SEÇMEN BELİRLEDİ
AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül’ün ‘’Seçim anketlerle değil, millet iradesi ile sandıklarda belirlenir’’ sözlerini eleştiren Öztürkmen, ‘’Seçim sonuçlarını Türk halkının iradesi belirlemedi. Seçim sonuçlarını Araplar, Suriyeliler, parayla vatandaşlık alan kişilerin iradesi belirledi. Seçim sonuçlarını 2,5 milyon olduğu iddia edilen Arap seçmenler belirledi.’’
GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ 
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, “CHP Türkiye’deki en demokratik partilerden birisidir. Kendi içimizde tartışır, kendi içimizde doğruları bulur ve gereği neyse yerine getiririz. Bu nedenle örgütümüzün sağduyusuna güveniyorum. Partimiz kongre kararı almıştır. 3 Temmuzdan itibaren mahallelerimizden başlamak üzere parti temsilcilerimiz yani delegelerimiz yenilenecek. Değişim gereklidir, değişimin olması gerekiyor ama değişimin nasıl olacağına da delegelerimiz karar verecektir. Genel başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu kongrede devam kararı alırsa genel başkanımızın yanında olacağız” dedi. 
MERİÇ’TEN DESTEK
Cumhuriyet Halk Partisinde 'değişim' çağrılarına ilişkin konuşan CHP) Gaziantep Milletvekilleri Melih Meriç, “Sayın Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu seçimlere çok iyi hazırlandı ve adaletsiz bir seçim sonucunda yüzde 48 oy aldı. Biz genel başkanımızın bu kadar adaletsizliğe, eşitsizliğe rağmen kaybetse de çok emek verdiğini ve CHP’yi bir arada tutma gayretlerini sevgi ve saygıyla karşılıyoruz. Biz adalet ve eşitlik için yola çıktık. Bu nedenle kim aday olursa sonuçta kurultayımızın karşısına çıkacak ve kim kazanırsa da bizim genel başkanımız olacak ancak kendi şahsım adına Sayın Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu başarılı buluyorum. Sayın genel başkanımızın eğer devam etme kararı olursa kendisinin yanında olacağımı açıkça söylemek istiyorum ama çekilme veya başka bir arzusu olduğunda da kendisinin emrinde olacağımızı buradan beyan ediyorum” dedi.

 

memohaber.com