Deprem bölgesindeki öğrencilerden katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak
Haber Kategorisi: Ekonomi

Deprem bölgesindeki öğrencilerden katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak

Kendisi veya ailesi Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıktığı kentlerde oturan üniversite öğrencilerinden öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri nedeniyle, kendisi veya ailesi OHAL ilan edilen illerde oturan üniversite öğrencileri ile örgün öğretimine devam eden öğrencilerden, öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; 6 Şubat depremleri nedeniyle ailesi veya kendisi olağanüstü hâl (OHAL) ilan edilen illerde ikamet eden üniversite öğrencileri ile OHAL bölgesinde örgün öğretimine devam eden öğrencilerden öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak.

Cumhurbaşkanı kararına göre, 2023-2024 Öğretim Yılı için ikinci öğretim ücretini ödemiş öğrencilerin ise ödediği miktar yükseköğretim kurumları tarafından iade edilecek.

Söz konusu karara göre ayrıca 2023 -2024 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitimine devam eden önlisans ve lisan öğrencilerinin ödemesi gereken öğrenim ücreti de devlet tarafından karşılanacak.