CHP İl Sağlık Komisyonu;
Haber Kategorisi: Sağlık

CHP İl Sağlık Komisyonu; "Hastane koşullarımız felaket"

CHP İl Sağlık Komisyonu, Gaziantep’in sağlıkta ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu dile getirerek, Gaziantep hastanelerinden görüntüler paylaştı. Komisyon adına yapılan çalışmayı kamuoyu ile paylaşan Op. Dr. Ramazan Sürücü, “Sağlık çalışanlarını böyle bir ortamda çalıştırmayı çalışmak zorunda bırakanlara, bu ortamda sağlık hizmeti sunduğunu iddia edenlere söylenecek çok şey var. İnşallah şu sedyeye bindirip göndereceğiz iktidarı.”dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Sağlık Komisyonu, 426 kişinin katıldığı “Ekonomi ve Sağlık Anketi” sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı. Ankete katılanların yüzde 54,2’sinin son 12 ayda en az bir kere öğün atladığı belirlenirken, maddi imkansızlıktan dolayı vatandaşın yüzde 91’i ise sağlık kurumu tercihini değiştirerek Aile Sağlığı Merkezlerini yoğunlukla tercih ettiği ortaya çıktı.

Op. Dr. Ramazan Sürücü’nün yaptığı sunumda Türkiye ve Gaziantep’in hasta yatak kapasite oranlarına dikkat çekerken Gaziantep’in özel hastane yatak sayısının diğer illere göre iki kat fazla olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantep’in birçok konuda olduğu gibi, sağlıkta da ciddi sorunlarla boğuştuğunu belirten  İl Başkan Yardımcısı Op. Dr. Ramazan Sürücü,  Gaziantep’te Devlet hastanelerinin durumunun içler acısı olduğunu paylaştı. Gaziantep de bir emar(MR) çektirmek için 5 ay sonrasına randevu verildiğini dile getirdi. 

Sürücü, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden örnek fotoğraflar göstererek “Türkiye’nin en zengin ve sanayisi en gelişmiş şehirlerinden birindeyiz. Ama sağlığımız önemsenmiyor. Sanki Afrika’nın geri kalmış ülkelerinden biriymiş gibi hastane koşullarımız yetersiz. Sedyenin nasıl yıprandığı görülüyor. Seçimlerde bizlere reva görmedikleri sedyeyle onları uğurlayacağız” diyerek hastane koşullarının ne kadar kötü olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantep’in sağlık ile ilgili verilerini paylaşan Sürücü, “Gaziantep, barındırdığı Suriyeli nüfus bakımından 461 bin 149 kişi ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Barındırdığı Suriye’li nüfus varlığı toplam nüfustaki ilk 10 kente eklendiğinde; Toplam nüfus sıralamasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra Gaziantep 2 milyon 562 bin 306 nüfusla 5.sıraya çıkmaktadır. İlimiz nüfusunun yüzde 18’i Suriyelilerden oluşmaktadır.

İlimizde sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde özel sektörün ağırlığı Türkiye ortalamasının üzerinde. Alt yapı ve insan kaynaklarımız yetersiz. Şehir hastanesi, yılan hikayesine dönmüş durumda.  Ek olarak yaklaşık yüzde 20 oranında Suriyeli nüfusun sağlık yükü mevcut. Sağlık göstergelerimiz çok kötü. Böylesi zor şartlarda canları pahasına çalışan doktorundan hemşiresine, ebesine, temizlik personelinden güvenlik görevlisine, bütün sağlık çalışanlarına sonsuz teşekkürler.”dedi.