CHP, Gaziantep ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı
Haber Kategorisi: Siyaset

CHP, Gaziantep ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti (CHP) Merkez Yürütme Kurulu Araban’da Hüseyin Kılıç, İslahiye’de Okan Öztürk, Karkamış’ta Mustafa Güzel, Nizip’te Ali Doğan, Nurdağı’nda Mustafa Çetin, Yavuzeli’nde Bekir Sakar belediye başkan adayı oldu.

 

Yeni adaylarını duyuran CHP, 6 Şubat depremlerinde yıkılan Hatay'da görevde olan ve yıkımlar nedeniyle kamuoyunda tepki çeken mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı Hatay'dan yeniden aday gösterdi. PM'de 6’sı büyükşehir, 15’i il belediyesi olmak üzere toplam 242 seçim çevresinde belediye başkan adaylarını belirleyen CHP, Adana, Mersin ve Aydın’da da mevcut belediye başkanlarıyla devam edecek. Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen yeniden aday gösterilmezken, yerine eski Genel Sekreter Ayşe Ünlüce aday gösterildi. Oyuncu Erdal Beşikçioğlu ise Etimesgut Belediye Başkan adayı oldu. CHP, İstanbul'da ise Başakşehir'de Mesut Öksüz'ü, Beyoğlu'nda İnan Güney'i, Eyüpsultan'da Bülent Özmen'i aday gösterdi. Üsküdar adayı ise Sinem Dedetaş oldu. 

Cumhuriyet Halk Partisi Parti (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün (10 Ocak) öğlen saatlerinde yeni il ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda MYK ardından yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısı 20.15'te başladı.

Kritik toplantı gece sıralarında bitti. Saat 01.00'e doğru basın açıklaması yapan Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Parti Meclisi’nde alınan kararlarla 6’sı büyükşehir olmak üzere 15 il belediyesi, 189 ilçe ve 33 belde belediyesi olmak üzere 242 seçim çevresinde aday belirlediklerini duyurdu. Adayların 23’ünün kadın aday olduğuna dikkat çeken Yücel, “Bugün belirlediğimiz belediye başkan adaylarımızın 23'ü kadın. Genel Başkanımız Özgür Özel’in liderliğinde bir iddia ortaya koyduk” dedi. 

Yücel, belirlenen adayları şöyle sıraladı:

"Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar olarak belirlenmiştir. Aydın'da, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu olarak karar altına alınmıştır. Eskişehir'de sayın Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'e büyük hizmetler verdi. Bugün PM'de aldığımız kararla bu görevi sayın Ayşe Ünlüce'ye devrediyor olduğunu ve Eskişehir adayımız olduğunu açıklıyorum. Hatay Belediye Başkan adayımız mevcut başkanımız Lütfü Savaş olarak belirlenmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayımız kadın arkadaşımız, Candan Yüceer olarak belirlenmiştir. Afyon Belediye Başkan adayımız, Afyon milletvekilimiz Burcu Köksal olarak belirlenmiştir. Artvin Belediye Başkan adayımız Bilgehan Erdem, Bilecik adayımız Melek Mızrak Subaşı, Çankırı İlhan Tekin, Giresun adayımız Fuat Köse, Kırklareli adayımız Mehmet Siyam Kesimoğlu olarak PM'de adaylaşmışlardır. Kilis adayımız Hakan Bilacan, Niğde adayımız Hulusi Özen, Osmaniye adayımız Serkan Karayiğit olarak belirlenmiştir. Mehmet Gürbüz Sinop, Tunceli adayımız Ali Mustafa Çelik, Uşak adayımız Özkan Yalım, Yalova adayımız Mehmet Gürel, Yozgat adayımız Özkan Şengül ve Zonguldak adayımız Tahsin Erdem olmuştur.  Parti Meclisi ve ülke gündemi ile ilgili değerlendirmelerimizi yarın yapacağımız toplantıyla paylaşacağız."

Büyükerşen dönemi sona eriyor

Yücel’in yaptığı açıklamaya göre DSP’den bir dönem, CHP’den de dört dönem olmak üzere toplam beş dönem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen, yeniden aday gösterilmedi. CHP, Büyükerşen’in yerine, daha önce Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevinde bulunan Ayşe Ünlüce’yi Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdi.

Böcek’le ilgili karar bir sonraki toplantıda alınacak

CHP MYK’da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in bir dönem daha aday gösterilmesi kararlaştırılırken, oylama yapılmadı. Antalya Büyükşehir’le ilgili karar bir sonraki PM toplantısına bırakıldı. Yücel, Böcek’le ilgili soruya, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Antalya’nın bir kısım merkez ilçeleriyle birlikte değerlendirilecek olduğundan bugün gündeme alınmadı. Önümüzdeki hafta yapacağımız Parti Meclisi toplantısında gündeme gelebileceğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

"Beşikçioğlu-Yavaş krizi yok"

Sanatçı Erdal Beşikçioğlu’nun Ankara Etimesgut’tan aday gösterileceğini doğrulayan Yücel, Beşikçioğlu nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la ilgili kriz yaşandığı iddialarına dair ise şöyle konuştu: “Herhangi bir kriz söz konusu değildir. Birçok ilçemizde birden fazla aday adayı çeşitli iddialarla aday adayı olmuştur. Bugün belirlediğimiz 242 adayımız ve geçmişte belirlediğimiz adaylarımız MYK’mızın Parti Meclisimizin süzgecinden geçerek, örgütlerin görüşleri alınarak, seçim çevrelerinde görevlendirilerin heyetlerin çalışmaları sonucunda belirlenmiş ve Parti Meclisi kararıyla adaylaşmış arkadaşlarımızdır. Herhangi bir kriz söz konusu değil. Başka adaylar farklı iddialar ortaya koymuş olabilir.”