Bayram Şekerinde Rekor Fiyat Artışı
Haber Kategorisi: Ekonomi

Bayram Şekerinde Rekor Fiyat Artışı

Bu yıl bayram şekeri tezgahlarda, geçen yıla kıyasla yüzde 50'lik bir fiyat artışıyla yerini aldı. Satışlarda büyüme öngörülmezken, iki bayramda toplamda 25 bin ton tüketim bekleniyor.

Ramazan Bayramı yaklaşırken, hazırlıkların en önemli parçalarından biri olan ikramlık şekerler, enflasyon etkisiyle fiyatları artmış olarak piyasaya sürüldü. Bu yıl, kilogram başına 180 TL gibi yüzde 50'lik bir fiyat artışıyla satılması beklenen bayram şekeri, 9 günlük tatil süresinin etkisiyle bir miktar azalma yaşayabilir. Toplam şekerleme pazarının 2.5 milyar TL'ye ulaştığı belirtiliyor.

Türkiye'de hediyelik ve ikramlık şeker pazarının büyüklüğü 2.5 milyar TL'ye ulaştı. Hane başına yıllık bayram şekeri tüketiminin yaklaşık 2.47 kilogram olduğu belirtiliyor. Araştırmalar, tüketicilerin yüzde 91'inin bayram alışverişlerinde her zaman bayram şekeri aldığını gösteriyor. Bayramlık şeker tüketiminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 3.42 kilogram ile ilk sırada yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni sırasıyla Karadeniz Bölgesi (2.76 kilogram) ve Orta Anadolu Bölgesi (2.58 kilogram) takip ediyor.