Avukat Feyza Altun’a 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istendi
Haber Kategorisi: Siyaset

Avukat Feyza Altun’a 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istendi

Gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan avukat Feyza Altun, sosyal medya üzerinden yaptığı küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle hakkında iddianame düzenlendi.

 İddianamede Altun’a “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Altun, iddianamede yer alan ifadesinde, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ederken, şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu ve dini bir inanca hakaret etmediğini belirtti. Ancak, bu paylaşım binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırı olarak kabul edildi ve kamu güvenliği açısından tehlike oluşturdu.

İddianamede, Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre şeriatın, “Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku” olarak tarif edildiği belirtildi. İddianamede, Altun’un sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla farklı özelliklere sahip halkın bir kesimini diğer kesiminin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikte bulunmak suretiyle suç işlediği vurgulandı.

Bu kapsamda Altun’a “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.