6-12 Mayıs Karayolları Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı
Haber Kategorisi: Gaziantep

6-12 Mayıs Karayolları Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

6-12 Mayıs Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kapsamında Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan ve minik öğrencilerin katılımıyla Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’nda şenlik düzenlendi.

Düzenlenen Eğitim şenliğinde güvenli bir trafik için uyulması gereken kurallar trafik polisleri tarafından oyunlar ve renkli etkinlikler eşliğinde öğretildi. Gül: “Bu Park İlgi Ve Desteklerle Adeta Okul Haline Geldi” Trafik haftası kapsamında şenlikte konuşan Vali Davut Gül, “Öncelikle trafik haftamız kutlu olsun. Şu an burada yaptığımız şeyleri aslında her zaman uygulamamız gerekiyor. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu‘nun bütün Türkiye’de başlattığı trafikle ilgili çalışmalar vardı. Bunlardan bir tanesi trafik eğitim parklarıydı. Bu proje başladığında Türkiye’deki en iyi parkı Şehitkamil Belediyemiz yaptı. Parkı yapmak önemli ama parkı kullanmak daha da önemli. Burada emniyetimiz, jandarmamız, il milli eğitimimiz, belediyenin lojistik desteği, odalarımızın bu anlamdaki desteği, şüphesiz velilerimizin ve öğrencilerimizin ilgisi burayı adeta bir okul haline getirdi. Okul sadece sınıflarda, dört duvar arasında değil hayatın içerisindedir. Çocuklar şimdi aldıkları bu trafik eğitimi ile ileride büyüklerin yaptığı hataları yapmamayı öğrenecek. Kazalar insan kusurundan dolayı meydana geliyor ve bunu ne kadar azaltırsak o kadar canlarımızı ve mallarımızı korumuş olacağız. Öğrencilerimiz çok kıymetli gözlerinden öpüyorum, destek veren herkese de bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Eğitim programı ile ilgili bilgiler veren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu eğitimlerin 365 gün devam ettiğini belirterek, “Normal şartlarda bu tür etkinlikler haftada bir veya yılda bir gün olarak kutlanan etkinlikler ancak Valimiz Davut Gül’ün desteğiyle başlatmış olduğumuz bu eğitimle birlikte burada 365 gün eğitim veriliyor. Özellikle hedef kitlemiz ilkokul dördüncü sınıfları baz aldığımızda bir öğretim yılı içerisindeki tüm dördüncü sınıflar bu eğitimden geçiriliyor. Zaman arttığı takdirde ana sınıflarına yönelik olarak da eğitimlerimizi devam ettiriyoruz.” dedi. Kamu kurumları iş birliği ve desteğiyle önce 40 dakikalık teorik eğitim daha sonra sahada hem yaya eğitimi hem de sürücü eğitiminin verildiğini ifade eden Fadıloğlu, “Günlük yaklaşık 120 talebemiz burada eğitim alıyor, şu ana kadar 38 bin öğrencimiz eğitimini tamamladı. Esas amacımız küçük yaşta farkındalık oluşturabilmek. Emek veren herkese teşekkürler” sözlerini kaydetti. Konuşmaların ardından programa katılan öğrencilerle birlikte Vali Davut Gül ve protokol üyeleri çeşitli etkinliklere katıldı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sonlandı.

 

memohaber.com