36 günde 14 bin 89 deprem yaşandı
Haber Kategorisi: Gaziantep

36 günde 14 bin 89 deprem yaşandı

Kahramanmaraş merkezli Asrın Felaketinin üzerinden tam 37 gün geçti. Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgilere göre, depremin yaşandığı 6 Şubat ila 12 Mart tarihleri arasında gerçekleşen deprem sayısı 14 bin 89’a yükseldi. Art arda meydana gelen artçı depremler, Gaziantepli vatandaşların da psikolojisini derinden etkiledi…

11 İli etkileyen  Kahramanmaraş merkezli Asrın Felaketinin üzerinden tam 37 gün geçti. Felaket sonrası yaralar sarılmaya devam ederken, art arda meydana gelen depremler ise vatandaşın psikolojisini olumsuz etkiledi. Felaketin en fazla hissedildiği kentlerden olan Gaziantep’te de yıkım büyük oldu.

3 bin 897 kişinin yaşamını yitirdiği kentte, 26 bin bina ise depremden büyük hasar gördü.  Kentte binalarda olduğu kadar vatandaşın psikolojisi de depremden büyük zarar gördü. Gaziantep ve çevre illerde yaşanan artçı depremler, vatandaşın psikolojisini alt üst etti. En ufak bir artçı depremde sokaklara dökülen vatandaşların durumu gelinen noktayı gözler önüne serdi.

 

Kandilli Rasathanesi’nden yapılan bir açıklamada 6 Şubat- 12 Mart tarihleri arasında yaşanan artçı depremlerin durumunu da gündeme taşıdı. Açıklanan verilere göre 6 Şubat tarihinden bu yana Gaziantep ve çevre illerde 14 bin 89 artçı deprem gerçekleşti. Yaşanan bu depremler, tehlikenin halen yakın olduğunun da göstergesi olarak yorumlandı.