Sağlıkta yeni randevu sistemi Pazartesi başlıyor
Haber Kategorisi: Sağlık

Sağlıkta yeni randevu sistemi Pazartesi başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni bir randevu sistemi başlatıldığını duyurdu. Artık hastalar, ertesi gün randevusu olduğunda akşam saat 8'e kadar randevularını onaylamak veya gelemeyeceklerini bildirmek zorunda olacaklar.

Bu yeni sistem, "Onaylı Randevu Dönemi" olarak adlandırılıyor ve pazartesi günü başlıyor.

Bakan Koca, düzenlediği basın toplantısında MHRS'nin telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yeni bir özellik kazandığını belirtti. Yeni randevu sistemi hakkında bilgi veren Koca, hastaların ertesi gün randevularına onay verme veya gelememe durumunu akşam saat 8'e kadar bildirmesi gerektiğini açıkladı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından bazıları şöyle: Geçen yıl, 23 milyon kişi randevularına gelmedi ve bu toplamda 81 milyon randevunun kullanılmadığı anlamına geliyor. Randevu iptalleri de göz önüne alındığında randevu kapasitesinin yüzde 30'u kullanılamadı. Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan "Onaylı Randevu Dönemi"nde hastalar, ertesi gün randevularını onaylamak zorunda kalacaklar ve bu değişiklikle boş kalan randevuların öncelikle diğer hastalara sunulması sağlanacak.

Ayrıca, Bakan Koca, Türkiye'de kullanılan her 100 kutu ilacın 51'inin ülkede üretildiğini belirtti ve ülkenin ihtiyacı olan aşıların tamamının Türkiye'de üretilmesinin hedeflendiğini vurguladı. Nadir hastalıklar için ise "hücre ve gen merkezi" kurulacağını da duyurdu. Geçen yıl yaşanan gelmeyen randevu sayısının yüksek olduğunu vurgulayan Koca, bu yeni sistemle bu soruna çözüm bulmayı hedeflediklerini belirtti.