Kripto dünyasından korkulan mı oluyor ?
Haber Kategorisi: Dünya

Kripto dünyasından korkulan mı oluyor ?

FTX'in çöküşü ile başlayan sorunlar kripto para dünyasını sarsıyor. Kripto şirketi BlockFi, dün resmen iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. İflaslar daha da yayılabilir.

Kripto firması BlockFi dün Bermuda Yüksek Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu. İki hafta önce FTX’in çöküşünün ardından kripto ekosisteminde başlayan olumsuzluklar zinciri, piyasada faaliyet gösteren tüm şirketleri tehdit ediyor.

Luna çöküşü, kripto kredi şirketleri Celsius ve Voyager’in iflasları ve ardından FTX’in çöküşü ile başlayan sorunlar, kripto para dünyasında bu yıl adeta bir deprem yarattı.

FTX’in çöküşünün ardından BlockFi da dün resmen iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Ayrıca şirket giderleri azaltmak için çalışanlarının büyük çoğunluğu da işten çıkarılacak.

FTX CEO’SUNA DAVA

Kripto ticaret varlık platformu hizmeti veren ve kullanıcılarına faiz getirisi de sunan BlockFi, FTX’in çöküşünün yarattığı sorunlara “önemli ölçüde maruz kaldığını” açıklamıştı. Şirketin,  FTX’le yüzlerce milyon dolarlık kredi anlaşmaları bulunuyordu.

BlockFi, FTX’i 275 milyon dolar ile ikinci en büyük alacaklısı olarak listelemişti. Şirket bu nedenle iflas başvurusuyla birlikte eski FTX CEO'su Sam Bankman Fried’a da dava açtı.

Öte yandan halihazırda 100 binden fazla alacaklıya sahip olan BlockFi sahip olduğu kripto paraların bir kısmını da sattığını duyurdu. Kripto platformu, bu satışlardan 238 milyon 600 bin dolar nakit elde etti.

BlockFi, iflas başvurusunu duyurduğu sırada kasasında 256 milyon 900 bin dolar nakit tuttuğunu ve bu miktarın yeniden yapılanma sürecinde operasyonları desteklemek için yeterli olacağını ifade etmişti.

MADENCİLİK ŞİRKETLERİNDEN BÜYÜK ALACAK

BlockFi şirketinin ayrıca birçok kripto madencilik şirketine de on milyonlarca dolarlık krediler verdiği ortaya çıktı. Ancak Bitcoin’deki düşüş nedeniyle madencilerin zararda olması bu paraların akıbeti hakkında soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Tüm bu haberlerin ardından kripto para piyasasında dün 16 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, bugün dünkü kayıplarını telafi ederek 16 bin 500 dolar seviyelerinde fiyatlandı. Ethereum ise 1200 dolar seviyesini korumaya devam etti.

NE OLDU?

FTX’in yan şirketi Alameda Research'ün bilançosunu kendi dijital tokenıyla desteklediği haberleri sonrası piyasa karışmış, Binance’ın da olaya müdahil olmasıyla FTX nakit krizine girerek batmış, Bankman-Fried CEO’luk görevinden istifa etmişti.

Şirketin en büyük alacaklılarından BlockFi da ilk olarak FTX'in iflas başvurusunda bulunduğu gün olan 11 Kasım'da para çekme işlemlerini durdurmuştu. Öte yandan kripto platformları Gemini ve Genesis’in de benzer bir kaderi paylaşma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

 

sozcu.com.tr