İşçilerin çöpten topladığı kitaplar kütüphane oldu
Haber Kategorisi: Eğitim

İşçilerin çöpten topladığı kitaplar kütüphane oldu

Ankara'da Çankaya Belediyesi'nin temizlik işçileri, gece vardiyalarında çöpleri toplarken bir yandan da çöplerin kenarına atılmış kitapları fark ediyor ve onları topluyorlar.

Başkentin temizlik işçileri, son yedi aydır çöpten topladıkları kitaplarla bir kütüphane oluşturdu.

Belediye, 2000 yılından bu yana Ankara'nın İmrahor Mahallesi'nde atıl halde olan tuğla fabrikasını restore ederek çöp toplama şantiyesine dönüştürdü.

1970'lerde inşa edilen fabrikanın dış dokusu korunarak, içi belediye işçileri için berber, kuaför ve dinlenme odası gibi bölümler içeren bir tesise dönüştürüldü. Son yedi aydır ise tesiste bir de kütüphane bulunuyor. Temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturduğu kütüphane, yaklaşık 4 bin kitaptan oluşuyor.

Kütüphane şehir merkezine uzak olsa da, kitap okumayı seven belediye işçileri mesai aralarında bu kütüphanede vakit geçiriyor.

Kütüphaneyi sık sık kullanan Murat Serkök, "Bir aydır belediyede şoförlük yapıyorum ve vakit buldukça sürekli buraya geliyorum. Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. İşim bitsin de hemen gelip buraya gelebileyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gidiyor" diyor.

Temizlik işçileri de bu girişimden memnun. Efe Akpınar, çöpten kitapların toplandığı süreci şöyle anlatıyor: "Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüzde alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz."

Akpınar, proje başladığından beri çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitapları görmekten mutlu olduğunu belirtiyor: "Konteyner yanında bırakılmış bir kitap gördüğümüzde içimizde bir mutluluk oluyor. Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirmek istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak."

Bir başka temizlik işçisi Bekir Karakoç ise 13 yıldır temizlik işçiliği yaptığını ve "keşke kitapları toplamaya daha önce başlasaydık" diyerek iç geçiriyor.

Kütüphanenin sorumlusu 20 yaşındaki Eray Yılmaz, kütüphane kurulduğundan bu yana 97 belediye işçisinin 2 haftalık periyotlarla kitap ödünç aldığını ve her gün en az 6 işçinin kütüphaneyi ziyaret ettiğini belirtiyor: "İşçiler gün içerisinde çay ve yemek molalarında buraya vakit ayırıyorlar, kitaplarını okuyorlar. Kütüphanemizden kitap ödünç alanların sayısı da giderek artıyor, bu gerçekten bizim için mutluluk verici. Açıkçası beklentimin üzerinde bir ilgi var."

Çöp toplama şantiyesi işletme müdürü Emirali Urtekin de, projeyi duyan Çankaya halkının kitap bağışında bulunmaya başladığını ifade ediyor.

Belediye, çöpten toplanan kitapları temizleyip bakımını yaptıktan sonra, civardaki ihtiyaç sahibi okullara göndermeyi planlıyor.