Gaziantepli Depremzede Kadınlar Sosyalleşiyor
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantepli Depremzede Kadınlar Sosyalleşiyor

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yaşayan depremzedeler, katıldıkları kurslar sayesinde hem kendilerini geliştiriyor hem de sosyal hayata adapte oluyor.

Kahramanmaraş merkezli olarak nitelendirilen 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerin etkilediği Nurdağı’ndaki kadınlar, Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nde (ÇATOM) düzenlenen çeşitli kurslara katılıyor. Bu kurslar arasında okuma-yazma, medeni hukuk ve yasal haklar, ev ekonomisi ve beslenme, anne eğitimi, bilgisayar, öğrenci destek programları ve dikiş nakış gibi alanlar yer alıyor.

ÇATOM, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Proje yöneticisi Aysel Karakuş Teke, kadınların sosyal istihdamına yönelik çalışmalar yaptıklarını ve kadınlara farklı alanlarda eğitim verdiklerini belirtiyor. Kurslar sayesinde kadınlar hem iş öğreniyor hem de gelir elde ediyor. İsteyenler açıköğretime giderek usta öğretici olabiliyor ve kendi paralarını kazanmaya başlıyorlar. Ayrıca, düzenlenen sergilerde ürünlerini satışa çıkararak da gelir elde edebiliyorlar. Bu sayede birçok kişi meslek sahibi olup kendi iş yerlerini açabiliyor.

Bedensel engelli depremzede Sebiha Şanlı, önceden içine kapanık biri olduğunu ancak bu kursta arkadaşlarıyla bir araya gelerek sosyalleştiğini ve çoğu zaman eve gitmek istemediğini ifade ediyor.