Gaziantep'te Yapay Zeka Çalıştayı Yapıldı
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep'te Yapay Zeka Çalıştayı Yapıldı

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, yapay zekânın bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerini ele aldığı önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. Çalıştayda, “Yapay Zeka Çağında Birey ve Toplum” konusu mercek altına alındı.

 

GİBTÜ’nün bilim ve mühendislik alanlarındaki öncü kimliğini, yapay zekâ alanında da sürdürme stratejisine yönelik olarak fikir paylaşımlarının ve değerlendirmelerin yer aldığı çalıştayın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, bilim ve tekniğin her alanında gerçekleşen süratli değişimde yapay zekânın üstlendiği güncel rolün altını çizdi. Bedir, yapay zekanın, hayata beklenilenden çok daha erken girdiğini ve tesirlerinin çok hızlıca bütün dünyaya yayılmaya devam ettiğini belirterek, GİBTÜ olarak bu gelişmelere seyirci kalmak istemediklerini vurguladı.

GİBTÜ öğrencileri yoğun ilgi gösterdi

GİBTÜ Konferans Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. İki oturum şeklinde düzenlenen ve sekiz konuşmacının sunum yaptığı etkinlikte, yapay zekanın farklı alanlardaki güncel uygulamaları ve gelecekteki rolü, bireylerin ve toplumların bu teknolojiye nasıl uyum sağlayabileceği, transhümaniz ve yapay zeka, yapay zekanın kişisel mahremiyet konusundaki etkileri konuları ele alındı. Çalıştayın birinci oturumunda Dr. Cenk Deniz Mendi, BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü’nün yapısı ve iş birlikleri hakkında bilgiler paylaştı. Dr. Ruşen Halepmollası ise BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarının geliştirildiği projeler hakkında bilgiler sundu. Prof. Dr. Uğur Cem Hasar, yapay zekanın mikrodalga mühendisliği alanındaki uygulamalarından bahsetti.