650 bin konut bir yılda nasıl yapılacak?
Haber Kategorisi: Gaziantep

650 bin konut bir yılda nasıl yapılacak?

Asrın Felaketinin ardından acil yıkılacak, yıkık ve ağır hasarlı binaların yıkımı için karar alınmıştı. Bir programda konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta hasarlı binaların da yıkılacağını duyurdu. Bakan Kurum’un açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mimarlar Odası Gaziantep Şube eski Başkanı Özgür Girişken, alınan kararın sağlıklı olmadığını söyledi.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube eski Başkanı Özgür Girişken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un orta hasarlı binalara ilişkin açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KONUTLARIN İNŞA MALİYETİ 60 MİLYAR DOLAR!

Orta hasarlı binalarla ilgili yıkım kararının etraflıca düşünülmeden alınmış bir karar olarak yorumlayan Girişken, “Teknik, bilimsel, iktisadi altyapısı etraflıca düşünülmeden alınmış bir karar. Kabaca 150 bin orta hasarlı konutun da yeniden inşasını da dahil ettiğimizde 650 bin civarında konutun inşası altyapı hariç yaklaşık 60 Milyar Dolar. Molozları nereye toplayacağımız bile belirsiz. Bu kadar önemli kararların masa başında birkaç kişi tarafından alınmasının sağlıklı sonuç verme olasılığı yok. Bir yandan artçı depremler sürerken 650 bin konutu bir yılda bitirmekten bahsediyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

gazianteppusula.com